5 Platformat e Blogimeve për Ndërtuesit e Mirë të Uebfaqeve për vitin 2020

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


Gati për t’u bërë një bloger?

Unë duhet të them:

Ide e mirë!

Nuk është e lehtë, por kështu paguhet në afat të gjatë.

Sigurisht, gjetja e platformës së përsosur të blogjeve nuk është gjithmonë gjëja më e lehtë për të bërë.

Shpresojmë, ky artikull do ta bëjë thjesht pak më të lehtë gjetjen e ndërtuesit të përsosur të faqes në internet për të filluar udhëtimin tuaj për Blogim

WordPress.org – Vetë-Pritëse – Ifarë përdor kryesisht

Për ata që janë disi të lezetshëm në krijimin e blogeve, WordPress.org është për ju.

Ajo ka fituar një reputacion kaq të fortë që gati një e katërta e të gjitha faqeve të internetit mundësohen duke përdorur këtë program të mrekullueshëm softuerësh.

Isshtë ndër krijuesit më të mirë të faqeve të internetit për bloget

Çmimeve

Kjo është ndoshta pjesa më e mirë për WordPress.org në atë që është falas dhe një program softuer me burim të hapur që miliona njerëz përdorin për të krijuar bloge.

Mbani në mend se ju do të duhet të paguani për emrin e domain së bashku me hostimin (Mesatarisht $ 6 dhe më shumë muaj).

Plus, çdo temë premium ose shtojcë (por, ton të lirë) kanë një çmim gjithashtu.

rekuizitë & Cons

Mjaft e Fuqishme: Kur i konsideroni 54,000 shtojcat në dispozicion dhe në rritje, ekziston një mori opsionesh për të zgjedhur. Nga sistemet e buletinit deri tek mjetet e projektimit, mund t’i gjeni të gjitha këtu.

Përshtatje: Mund të krijoni një sit unik nëse dini disa kodim. Kjo do të thotë që ju mund të krijoni faqen tuaj të internetit për të përmbushur nevojat tuaja. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse jeni në një vend ose fushë mjaft konkurruese ku qëndrimi jashtë është i rëndësishëm.

Pavarësisht nga të gjitha avantazhet që WordPress.org ofron, ka disa të meta për të cilat duhet të jeni të vetëdijshëm para se të zgjidhni këtë program softuer.

Vështirë për tu mësuar: Dobësitë më të mëdha janë se ky program nuk është për fillestarët.

Ju duhet të dini se si të kodoni nëse doni ta përdorni këtë si bazë për ndërtuesin e faqes suaj të internetit. Arsyeja e popullaritetit të saj është se projektuesit e uebit e përdorin këtë për të krijuar kaq shumë faqe.

Sidoqoftë, nëse po e bëni këtë vetë, do t’ju duhet ndihmë.

Vetë-menaxhimi: Me fjalë të tjera, domenet, shtojcat dhe hostimi që do të duhet të bëni vetë.

Disa mund të jenë në rregull me këtë opsion, por për shumicën e blogerëve dhe pronarëve të faqeve të internetit ata do të preferojnë të mos duhet të bëjnë punën e mirëmbajtjes.

Ka pak dyshime se WordPress.org është një nga produktet më të mira të platformës së blogerave në treg.

Sidoqoftë, nuk është më e mira për fillestarët. Në qoftë se nuk jeni të përgatitur të mësoni rreth kodimit, mund të jetë më mirë të zgjidhni një platformë tjetër blog për nevojat tuaja.

Fillimi me WordPress

Kjo është pak më ndryshe sesa ndërtuesit bazë të faqes suaj të internetit

sepse

Ju duhet një host për blogun tuaj.

si, Pritëse blu

Ata goxha do ju ndihmojnë nga këtu

Nëse dëshironi më shumë ndihmë

Kontrolloni këtë artikull

Wix

Provoni Wix për Blogging Tani

Falë fushatës së saj të gjerë të marketingut, Wix është bërë një nga produktet më të njohura të ndërtimit të faqeve të internetit në botë.

Çmimeve

Mund të shkosh me një llogari falas, por është aq e kufizuar sa nuk ia vlen çmimi.

Në vend të kësaj, rekomandohet që të filloni me planin prej 5 $ në muaj që siguron 500 MB ruajtje, 1 GB bandwidth, dhe një domain të personalizuar.

Për bizneset më të mëdha, plani $ 25 në muaj përfshin mbështetje VIP 24/7, kështu që kjo është një mundësi.

rekuizitë & Cons

Lehtësia e Përdorimit: Me sa duket arsyeja më e mirë për të zgjedhur Wix është që softveri është dizajnuar me fillestar në mendje. Edhe nëse nuk keni krijuar kurrë një uebfaqe më parë, është e shpejtë dhe e lehtë kur përdorni Wix.

Integrimi: Një nga avantazhet më të mira të Wix është integrimi me uebfaqen që e bën atë të përsosur për rritjen e biznesit tuaj. Kjo do të thotë që ju thjesht duhet të azhurnoni planin tuaj kur biznesi juaj në internet zgjerohet.

Hapësira e kufizuar e ruajtjes: Kjo mund të jetë një çështje reale për disa pasi hapësira në dispozicion për ruajtje është e kufizuar, veçanërisht nëse zgjidhni planin buxhetor.

Karakteristika më të pakta: Për shkak se është ndërtuar për komoditet dhe lehtësi në përdorim, nuk do të gjeni aq shumë veçori të Blogging në krahasim me platforma të ngjashme si WordPress.com dhe Weebly.

Për ata që sapo fillojnë, veçanërisht nëse jeni një lloj krijues, atëherë Wix është zgjidhja perfekte për nevojat tuaja për ndërtimin e faqes në internet. Sidoqoftë, nëse ju

planifikoni të zgjeroni biznesin tuaj me kalimin e kohës, atëherë mund të dëshironi të merrni në konsideratë një tjetër ndërtues blog.

Squarespace

Provoni hapësirën katror për Blogging

Squarespace ka fituar vëmendje të konsiderueshme vitet e fundit falë reklamimit të konsiderueshëm në internet.

Ai gjithashtu ka një reputacion për të qenë i përsosur për ata që sapo fillojnë me ndërtimin e blogut të tyre.

Çmimeve

Nuk ka mundësi falas, por ka një plan 12 $ në muaj për përdorim personal. Nëse dëshironi të azhurnoni dhe fitoni paratë e përpjekjeve tuaja, ekziston një plan biznesi 18 dollarë në muaj.

rekuizitë & Cons

Liria Kreative: Në krahasim me shumë ndërtues të tjerë të faqes në internet, ju merrni një sasi të konsiderueshme fleksibiliteti me Squarespace. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse doni të shtoni veçoritë tuaja në sit.

Modelet e shkëlqyera: Një avantazh tjetër është numri i madh i modeleve me cilësi të lartë që e bëjnë ndërtimin e një blogu të qetë. Ju mund ta gjeni atë që dëshironi ose ta përshtatni për nevojat tuaja.

Sidoqoftë, jo gjithçka në lidhje me Squarespace është e përsosur, ka disa çështje që ato kanë krahasuar me ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit.

Vështirë për tu krijuar: Ndërsa nuk është aq e vështirë, është më e vështirë në krahasim me Weebly dhe Wix për sa i përket ndërtimit të një faqe në internet. Kjo për faktin se Squarespace është krijuar për ata që kanë të paktën një përvojë, edhe pse nuk është aq e vështirë për tu mësuar.

Planet e mimit të Kufizuar: Ka më pak fleksibilitet në planet e çmimeve të ofruara nga Squarespace, kështu që mund të mos gjeni atë që ju nevojitet.

Në përgjithësi, Squarespace është një nga krijuesit më të mirë të faqeve të internetit për bloget. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse drejtoni një dyqan eCommerce, biznes të madh ose keni nevojë të shfaqni portofolin tuaj. Sigurisht që ju ndihmon nëse mund të gjeni një zbritje të çmimeve pasi ato janë disi më të shtrenjta, por kjo mund të jetë edhe me vlerë.

WordPress.com

Provoni WordPress.com për Blogun tuaj

WordPress.com nuk duhet të ngatërrohet me WordPress.org pasi ato janë dy platforma të ndryshme. Sidoqoftë, kjo nuk ka ndaluar miliona njerëz që të përdorin WordPress.com si shërbimin e tyre për të shkuar në Blogging.

Çmimeve

Mund të filloni me një version falas, por që është mjaft kufizues dhe është i mbushur me markë WordPress. Ju mund të zgjidhni nga planet e paguara që variojnë nga 4 deri në 25 dollarë në muaj dhe paguani çdo vit nëse dëshironi.

rekuizitë & Cons

Lehtë për t’u përdorur: Nga ndërtimi i faqes deri tek ndjekja e magjistarit të instalimeve e deri te karakteristikat e integruara të bashkësisë, WordPress.com është një nga ndërtuesit më të mirë të faqeve në internet për bloget që mund të gjeni. Ndihmon që pritja të përfshihet me blerjen tuaj.

Mbështetje: Ju keni përkrahur përkushtim kur përdorni WordPress.com. Kjo mund të jetë vërtet e dobishme kur krijoni blogun tuaj për të maksimizuar potencialin e tij. Plus, ju mund t’i përgjigjeni pyetjeve tuaja në një kohë të arsyeshme.

Sidoqoftë, përkundër të gjitha avantazheve, ka ende disa çështje kur përdorni WordPress.com si platformën tuaj të ndërtimit të blogut.

Personalizim i kufizuar: Kjo do të thotë që ju nuk mund ta bëni blogun tuaj aq të veçantë sa të dëshironi. Kjo mund të jetë problematike nëse jeni në një vend ose industri shumë konkurruese, ku ndarja e vetvetes nga konkurrenca është thelbësore.

Kërkesa e Planit të Biznesit: Me fjalë të tjera, nëse dëshironi të keni akses në të gjitha temat dhe shtojcat e palëve të treta që e bëjnë të vlefshëm WordPress.com, do të duhet të investoni në planin më të shtrenjtë të biznesit.

Ndërsa WordPress.com ka avantazhet e saj, mund të mos jetë zgjidhja e duhur për ju nëse planifikoni të keni një sit personal ose profesional të lirë.

Weebly

Gati për të filluar ndërtimin me Weebly

Weebly ofron disa mundësi të jashtëzakonshme për fillestarin, veçanërisht nëse planifikoni të krijoni një sit profesional ose personal. Nga tiparet e forta të SEO deri tek integrimi me Google Analytics, me siguri mund të rriteni një biznes të vogël me Weebly.

Çmimeve

Lajmi i mirë është që ju mund të provoni Weebly falas, por që përfshin vetëm rreth 500MB të ruajtjes dhe ju jeni një nënfushë e Weebly së bashku me markën. Për 4 dollarë në muaj, ju mund të merrni një domen me porosi i cili është mjaft i lirë për të gjitha gjërat e konsideruara.

Planet e çmimeve mbi vlerat themelore varion nga 8 deri në 25 dollarë në muaj i cili ofron një larmi opsionesh. Për ato site që hapin tregti elektronike, mund të duhet të paguani pak më shumë.

rekuizitë & Cons

shpejt & Miqësore: Me fjalë të tjera, Weebly është krijuar për fillestarët që kanë pak ose aspak përvojë në ndërtimin e faqeve të internetit. Weebly ju merr hap pas hapi përmes procesit, në mënyrë që të ndërtoni sitin tuaj shpejt dhe me lehtësi.

Karakteristikat: Përveç sa e lehtë është të ndërtosh blogun tënd, numri i veçorive që Weebly ofron për çmimin është i konsiderueshëm. Kjo do të thotë që ju të merrni planifikimin e ndarjes dhe menaxhimit të komenteve të cilat janë mjaft të dobishme si pjesë e veçorive që Weebly ofron.

Pavarësisht nga avantazhet, Weebly ka disa çështje për të cilat duhet të jeni të vetëdijshëm para se të blini një plan.

Rritja e kufizuar: Një nga çështjet e zakonshme me një blog tërheqës-dhe-lëshues ose ndërtuesit e faqeve është aftësia e tyre e kufizuar për rritje për një afat të gjatë. Kjo mund të mos jetë një çështje për disa nëse planifikoni ta mbani sitin të kufizuar. Por për të tjerët që kanë plane të mëdha, Weebly mund të mos jetë rruga për të shkuar.

Karakteristikat më të pakta të personalizueshme: Ndërsa mund të ndërtoni një sit tërheqës, nuk mund ta rregulloni në masën që ndërtuesit e tjerë të kësaj liste mund të bëjnë.

Kjo do të thotë që ju jeni të kufizuar në aftësinë për ta bërë faqen tuaj të duket unike e cila është e rëndësishme veçanërisht nëse jeni në një industri shumë konkurruese.

Weebly është një nga programet më të mirë të programeve të platformës së Blogjeve për fillestarët, pa dyshim rreth tij. Për faqet personale ose profesionale, është një zgjedhje e shkëlqyeshme falë platformës së saj të lehtë për t’u përdorur. Sidoqoftë, nëse planifikoni të rritni një biznes të madh, me siguri dëshironi të zgjidhni një sit tjetër.

Përfundime në këto Platforma Blogging

Nëse jeni serioz në lidhje me Blogging

Duart poshtë, do të dëshironi të përdorni opsionin tim të parë WordPress

Mos harroni, në përgjithësi, unë vetëm mbuloj ndërtuesit e faqeve të internetit

por:

Në këtë rast, ne duhet të mbulojmë WordPress.org

Kurba e mësimit është më e lartë, por ja vlen.

Nëse qëllimi juaj i përgjithshëm kryesor nuk është Blogging

Të tilla si, ju jeni një kompani lokale gjithashtu

atëherë

4 opsionet e tjera ia vlen të provoni gjithashtu

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map