Rishikimi i Wares Vs Squarespace për vitin 2020 (Dallimet e Krahasuara)

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


Hapësirë ​​katror Vs Wix

Wix VS Squarespace është diçka që do të dëgjoni kur kërkoni për një ndërtues të faqes në internet

Në fakt, do të gjeni shumë njerëz që gjuajnë fjalët e kërkimit si

 • Wix Vs Squarespace për Fotografë
 • Wix ose Squarespace 
 • A duhet të përdor Squarespace ose Wix

Unë mendoj se ju merrni atë ��

Unë dua t’ju përshkoj dhe t’ju tregoj se si ata krahasohen dhe çfarë bëjnë ata për ju, në mënyrë që të merrni një vendim të mirë kur të vendosni.

Je gati?

Contents

Grafiku i krahasimit i hapësirës Wix Vs

Vlerësimi i Vlerësimit të Përdoruesit:

8.7 nga 10 Nota

Bazuar në 3358

Shqyrtime të përdoruesve

?Vlerësimet bazohen në përdoruesit që shënojnë këtë platformë. Disa përdorues u janë dhënë stimuj për ta vlerësuar atë.

9 nga 10 pikët

Bazuar në 1098

Shqyrtime të përdoruesve

?Vlerësimet bazohen në përdoruesit që shënojnë këtë platformë. Disa përdorues u janë dhënë stimuj për ta vlerësuar atë.

Provoni Wix

Provoni katrorin

popullaritet

10 nga 10

8 nga 10

SEO

7 nga 10

7 nga 10

Çmimeve

8 nga 10

6 nga 10

Lehtësinë e përdorimit

9 nga 10

7 nga 10

Features

9 nga 10

7 nga 10

mbështetje

7 nga 10

8 nga 10

Blogging

6 nga 10

9 nga 10

Nota më e mirë 60

56

52

Për Dyqanin e Vogël eCommerce

i shkëlqyer

mirë

Për Blogim

Ne rregull

i shkëlqyer

Biznesi i Vogël Lokal

i shkëlqyer

mirë

fotografi

i shkëlqyer

mirë

Provoni Wix

Provoni katrorin

Fillimi me Wix & Squarespace

Në faqen kryesore, klikoni në butonin “Filloni Tani”. Shikoni opsionin për të “Regjistruar”. Do ta gjeni nën fjalët “Hyni” dhe “E re në Wix?”

Do të duhet të vendosni adresën tuaj të postës elektronike në dy fushat e para dhe fjalëkalimin tuaj në dy të fundit.

Duke klikuar në butonin ‘Regjistrohuni’, ju jeni duke rënë dakord me Kushtet e Përdorimit, Politikën e Intimitetit të Wix dhe të merrni komunikime nga kompania në formën e postave elektronike, gazetave dhe azhurnimeve..

Ju jepet gjithashtu mundësia të regjistroheni me Facebook ose Google+. Pasi të keni përfunduar procesin e regjistrimit, do të merrni një email konfirmimi nga faqja e internetit.

Pastaj do t’ju jepet mundësia të regjistroheni dhe të filloni ndërtimin e faqes tuaj të internetit.

Ju mund të dëshironi që kjo video të ndihmojë ��

Si të filloni me Squarespace

Fillimi me Squarespace është i lehtë. Ju merrni një provë falas pa kartë krediti të nevojshme.

Ju atëherë keni mundësinë që të filloni me një model të zgjedhur ose ta shikoni paraprakisht. Në mënyrë që të regjistroheni për sitin, duhet të zgjidhni modelin.

Nuk është rasti me Wix i cili ju jep mundësinë të regjistroheni së pari dhe të zgjidhni një model më vonë.

Pasi të jetë zgjedhur modeli në llogarinë e Squarespace, do të duhet të siguroni emrin dhe mbiemrin tuaj, adresën e emailit dhe fjalëkalimin për llogarinë tuaj.

Do të duhet të pajtoheni me Kushtet e Shërbimit dhe Politikën e Privatësisë duke klikuar butonin e radios.

Pasi të keni shikuar informacionin tuaj dhe të shihni se nuk ka gabime, mund të klikoni në butonin që lexon, ‘Regjistrohuni & Krijoni sitin ‘.

Pastaj do të merrni një konfirmim me email që keni një llogari.

Do të jeni në gjendje të regjistroheni dhe të filloni të personalizoni faqen tuaj të internetit për t’iu përshtatur temës dhe natyrës tuaj të zgjedhur të projektit tuaj personal ose profesional.

Këtu është një video e bukur e vogël për të filluar me Squarespace

Si i krahasojnë ato me fillimin?

Të dy ofrojnë një zgjidhje shumë të thjeshtë për të filluar.

Keyelësi i tyre është gjithmonë ta bëjnë të thjeshtë për shndërrimin e dikujt në një klient të ri.

Unë do të them një kravatë goxha të barabartë për të filluar.

Kjo është tipike edhe pse me çdo ndërtues të faqes në internet.

Kështu që, unë do të them që shumica e ndërtuesve më të mirë të faqes në internet mbajnë dorën këtu.

Lehtësia e përdorimit për Wix dhe Squarespace

Të dy Wix dhe Squarespace janë tepër të lehtë për t’u përdorur. Ata janë në gjendje të personalizohen bazuar në dëshirat dhe nevojat tuaja.

Ju mund të merrni ‘eshtrat’ e një modeli dhe të punoni për ta bërë atë tuajin duke ndryshuar elemente të ndryshme të tij, si shkronjat, imazhet, fotografitë dhe faqet.

Kur bëhet fjalë për zgjedhjen e cila është e përshtatshme për ju, duhet të merrni parasysh se cilat elemente të dizajnit janë më të rëndësishëm.

Për shembull, nëse faqja juaj është shumë e rëndë për imazhin, do të doni të shkoni me kompaninë dhe planin e anëtarësimit që mbështet gjerësinë e bandës dhe ruajtjen që ju nevojitet për të shfaqur fotografinë tuaj ose për të shitur produktet tuaja.

Do të dëshironi të shtoni pajisje shtesë dhe aplikacione për të përmirësuar më tej faqen tuaj të internetit.

Wix ofron një kuti të fortë mjetesh të mbushura me opsione për të shtuar aplikacione, adresa emaili dhe SEO në faqen tuaj. Ju jeni në gjendje të përdorni mjetet përmes pultit tuaj.

Nuk e humbni kohën duke kërkuar gjërat që ju nevojiten sepse ato janë të vendosura në një vend të përshtatshëm.

Pasi të keni kaluar procesin e regjistrimit në secilën faqe, do të jeni në gjendje të filloni të përdorni mjetet e personalizimit të Wix ose Squarespace.

Kjo ndihmon që gjërat që keni parashikuar të vijnë në jetë ndërsa eksperimentoni me stilet e fontit, ngjyrat dhe madhësitë, grafikat, fotografitë dhe blogjet.

Mendimet e mia për lehtësinë e përdorimit për secilin

Të dyja këto janë të lehta.

Të dy janë për një zvarritje dhe rënie të shumicës.

Unë do të them se keni disa kufizime më shumë në Squarespace vetëm sepse ju duhet të tërhiqeni dhe zbrisni në zona të caktuara të bllokut.

Ata mund ta bëjnë këtë, natyrisht, për ta mbajtur atë të pastër dhe elegante.

Wix, është vetëm një kanavacë e zbrazët.

Nëse e dëshironi në një vend vendoseni atje.

Plus dhe minus për atë shumë të drejtë?

Ndonjëherë një drejtim pak është shumë i dobishëm

Po në lidhje me modelet që ata ofrojnë?

Ofertat e modeleve Wix

Wix ofron qindra shabllone për përdoruesit e saj që të zgjedhin. Ato janë të organizuara sipas kategorive.

Ata janë gjithashtu të shikueshëm ngaE RE, ‘‘Më e famshme,’Dhe’ Modelet e Bota ‘.

Kategoritë Wix ofertat janë:

 • biznes
 • Dyqan online
 • fotografi
 • muzikë
 • dizajni
 • restorante & ushqim
 • strehim
 • Ngjarje
 • portofol & CV
 • Blog
 • shëndetësor & Wellness
 • mënyrë & bukuri
 • Community & arsim
 • Artet Krijuese
 • Faqet e uljes

Wix është projektuar për blogerë, njerëz të biznesit, hobi dhe krijues.

Modelet ndryshojnë në stil nga ato tradicionale në ato bashkëkohore dhe minimaliste deri te guximshme dhe të rënda për imazhet.

Secila është e personalizueshme për pëlqimin tuaj përmes shtimit të shkronjave, ngjyrave, fotove dhe grafikëve.

Ofertat për hapësirat e sheshit

Modelet e ndryshme që ofrojnë Squarespace janë kategorizuar alfabetikisht.

Kategoritë e ndryshme që janë në dispozicion përfshijnë:

 • Dyqane Online
 • art & dizajni
 • Community & Non-Profit
 • Shërbime Krijuese
 • mënyrë & bukuri
 • ushqim & pije
 • shëndetësor & durim
 • shtëpi & Living
 • Media & argëtim
 • muzikë
 • fotografi
 • Sherbim profesional
 • Udhëtim & Lifestyle
 • martesë

Ju gjithashtu mund të ruani modele në “Favoritet e mia”, kështu që të jeni në gjendje t’i shikoni ato më vonë.

Kjo ju lejon të eksploroni të gjitha opsionet në dispozicion pa u angazhuar për një të vetme derisa të jeni të sigurt se është shablloni që dëshironi të përdorni.

Ju mund të shihni atë që keni ruajtur duke klikuar në “Favoritet e mia” dhe duke shqyrtuar modelet e ruajtura atje.

Disa vëzhguar dhe testuar unë bëra:

Kështu që, unë shkova përpara dhe shfletova dhe përzgjodha një shabllon me të dyja këto.

dhe

Wix deri tani ka më shumë mundësi me Templates, dhe thjesht jam ndjerë më lehtë për mua duke zgjedhur një të tillë.

Duke mos thënë që nuk mund të bësh disa gjëra të shkëlqyera me Squarespace

Por, disa opsione të tjera do të ishin të mrekullueshme

Pra, si ngrihen shabllonet e tyre?

Wix ka një ton më shumë për të zgjedhur nga i cili më duket bukur për individin që dëshiron vetëm një të gatshëm për të shkuar.

Hapësira e Sheshit ka të bëjë më shumë me përqendrimin në një pjesë më të vogël me cilësi.

Tani, kjo nuk e minimizon aspektin katror.

Në fakt, unë do të them se ata bashkojnë edhe ato të ngurta.

Në përgjithësi, duke e parë atë nga një këndvështrim i thjeshtë Wix për mua thjesht ju jep më shumë imagjinatën tuaj në punë.

Kur kaloni nëpër, unë mendoj se ato mbulojnë një ton të asaj që madje mund të jeni duke menduar.

Një minus në Wix në këtë fushë është pasi të zgjidhni modelin tuaj duhet ta mbani atë dhe nuk mund ta ndryshoni atë.

Nuk jam i sigurt pse nuk mundesh por në këtë kohë nuk mundesh.

Shpresoj se është diçka për të cilën punojnë jashtë orarit.

Fituesi për Modelet: Wix fiton këtë betejë dhe thjesht ofron më shumë në modelin dhe zgjedhjen e modelit.

Wix Vs Squarespace për tregti elektronike

Wix dhe Squarespace ofron zgjidhje eCommerce për përdoruesit e tyre. Ato janë të ngjashme në kosto, por Wix ofron shumë më tepër përsa i përket tipareve.

Qasja në Bandwidth i pakufizuar dhe listat e pakufizuara të produkteve është ajo që i bën shumë burra dhe gra të zgjedhin Squarespace mbi Wix nëse do të shkojnë.

Wix, megjithatë, nuk tarifon një tarifë të transaksionit me opsionin e tij të tregtisë elektronike.

Do ta mbaj të thjeshtë këtu, por mund të shihni më shumë krahasime të këtyre të dyve nëse shkoni këtu kur bëhet fjalë për tregtinë elektronike.

Mendimet e mia:

Nuk jam i sigurt që nuk do të merrni një vendim të keq duke zgjedhur asnjërën.

Unë shoh disa plus dhe minus në të dy.

Në përgjithësi, provojini ato dhe shikoni se çfarë mendoni.

Ose shikoni artikullin që përmenda pak më lart për të parë top 5-të.

Hapësirë ​​hapësirë ​​Wix Vs për Fotografi

Fotografët kanë një zgjedhje të vështirë për të bërë kur zgjedhin ndërmjet të paturit e një faqe në internet Wix ose Squarespace.

Të dy kompanitë ofrojnë mjaft shabllone që janë perfekte për fotografinë e shfaqur. Secili ofron plane të ndryshme çmimesh në varësi të natyrës së biznesit të fotografisë dhe si funksionon ai.

Për shembull, Wix ofron Rezervime i cili lejon klientët të rezervojnë një fotograf. Sshtë pjesë e planit të çmimeve dhe lejon biznesin të drejtohet i automatizuar.

Ndërsa një fotograf fle ose është i zënë me fotografimin e një klienti tjetër, ai ose ajo është akoma në gjendje të sigurojë biznesin e ardhshëm falë opsionit të prenotimeve..

Shihni më shumë rreth këtyre dyve në zonën e fotografisë këtu dhe këtu

Planet e tyre të çmimeve krahasuar

Plane Wix Prmimi

Ndërtoni faqen tuaj me Wix

Prishja e mimeve për Hapësirën e Sheshit

Mimet e hapësirës katror

Sheshi hapësinor i mban të thjeshta planet e tij të çmimeve. Ju mund të zgjidhni një uebfaqe personale për 12 dollarë në muaj të faturuar çdo vit ose 16 dollarë muaj në muaj ose një uebfaqe biznesi për 18 dollarë në muaj faturuar çdo vit ose 26 dollarë muaj në muaj.

Karakteristikat që ofrohen ndryshojnë sipas planit.

Me planin e faqes personale, ju keni të drejtë të bëni gjërat e mëposhtme:

 • 20 faqe, galeri dhe bloge me bandë të pakufizuar, ruajtje dhe dy kontribues
 • Një faqe interneti e optimizuar për celular
 • Analizat në internet
 • Një domain falas me porosi me blerje vjetore
 • Mbështetje 24/7 e klientit
 • Një vend i integruar plotësisht i tregtisë elektronike
 • Mundësia për të shitur produkte të pakufizuara dhe pranuar dhurime
 • Tarifa e transaksionit të shitjeve 3%

Me planin e internetit të Biznesit, ju merrni:

 • Faqet e pakufizuara, galeritë, bloget dhe gjerësia e pakufizuar e bandës me ruajtje dhe kontribues
 • Një faqe interneti e optimizuar për celular
 • Analizat në internet
 • Një domain falas me porosi me blerje vjetore
 • Siguria SSL
 • Mbështetje 24/7 e klientit
 • Një vend i integruar plotësisht i tregtisë elektronike
 • Mundësia për të shitur produkte të pakufizuara dhe pranuar dhurime
 • Tarifa e transaksionit të shitjeve 2%
 • Shërbime profesionale të postës elektronike nga Google
 • Kredi 100 $ Google AdWords

Squarespace gjithashtu mbështet dyqane online. Ajo ofron dy plane për të zgjedhur, duke përfshirë këtu Basic për 26 dollarë në muaj të faturuar çdo vit ose 30 $ muaj në muaj ose Advanced për 40 $ në muaj faturuar çdo vit ose 46 $ muaj në muaj.

Secila ofron një gamë karakteristikash për të përmbushur nevojat dhe buxhetin tuaj.

Ja çfarë keni marrë me një anëtarësi themelore:

 • Mundësia për të shitur produkte të pakufizuara
 • Pa tarifa transaksionesh
 • Një faqe në internet Squarespace me galeritë dhe bloget e integruara
 • Një uebfaqe dhe pagesa e optimizuar për celular
 • Domain falas me porosi me blerje vjetore
 • Siguria SSL
 • Mbështetje 24/7
 • Analizë tregtie
 • Një email profesional nga Google
 • 100 dollarë kredi AdWords
 • Magazinim i pakufizuar, gjerësia e bandës dhe kontribuesit
 • Inventari, porositë, taksat dhe zbritjet
 • Shtypja e etiketave përmes Shipstation
 • Kontabiliteti i integruar përmes Xero

Ja çfarë keni marrë me një anëtarësim të Avancuar:

 • Mundësia për të shitur produkte të pakufizuara
 • Pa tarifa transaksionesh
 • Një faqe në internet Squarespace me galeritë dhe bloget e integruara
 • Një uebfaqe dhe pagesa e optimizuar për celular
 • Domain falas me porosi me blerje vjetore
 • Siguria SSL
 • Mbështetje 24/7
 • Analizë tregtie
 • Një email profesional nga Google
 • 100 dollarë kredi AdWords
 • Magazinim i pakufizuar, gjerësia e bandës dhe kontribuesit
 • Inventari, porositë, taksat dhe zbritjet
 • Shtypja e etiketave përmes Shipstation
 • Kontabiliteti i integruar përmes Xero
 • Rimarrja e braktisur e arkëtimit automatikisht
 • Transporti i transportuesit në kohë reale

Drejtimi i një biznesi të suksesshëm është i lehtë me mjetet e duhura. Ju mund të përmirësoni përvojën tuaj dhe të përgatiteni veten për një faqe në internet eCommerce.

Squarespace ofron norma të mira duke marrë parasysh numrin e mjeteve dhe tipareve që ofron me planet e saj të anëtarësimit.

Ndihma për klientët për të dy – Plus çfarë merrni

Ndihma për klientët për Wix

Wix ofron ndihmën e klientëve të saj përmes Qendrës së Ndihmës Wix. Hapësira shërben si kolektiv për të bërë pyetje, duke shfletuar artikuj dhe për të gjetur përgjigje.

Temat e përfshira përfshijnë ‘Si të filloni’, ‘Përdorimi i redaktorit tuaj’, ‘Promovimet & Kuponat dhe ouKarakteristikat e celularit‘Në mesin e informacionit në lidhje me Domainet, kutitë postare, SEO & Statistikat dhe faqet e mia.

Informacioni është i detajuar dhe i kategorizuar nga lloji i faqes në internet që keni krijuar duke përfshirë Dyqane, Blog, Hotele, Rezervime, Restorante dhe Muzikë.

Vendosni një pyetje ose fjalë kyçe në shiritin e kërkimit për rezultate të shpejta

Një shirit kërkimi në mes të faqes lejon përdoruesit e Wix të hyjnë në një pyetje ose fjalen për rezultate më të shpejta.

Ofruesi i faqes në internet i referohet temave të tendencave dhe madje ofron edhe shembuj të diskutimeve të fundit për përdoruesit për t’i lexuar.

E mbushur me informacion, Qendra e Ndihmës është mënyra më e shpejtë për ju që të merrni informacionin e nevojshëm për të ndërtuar faqen tuaj të internetit dhe t’i mbani të gjitha karakteristikat e tij duke punuar.

Llogaritë Wix të Komunitetit dhe Media Media ofrojnë informacion shtesë

Wix gjithashtu siguron burime përmes Komunitetit të saj. Aty do të gjeni Wix Blog, Wix Stories, Wix Arena dhe Wix Lounge.

Llogaritë e mediave sociale ku Wix ka ndërtuar një platformë përfshijnë Facebook, Twitter, Google+, Pinterest, YouTube dhe LinkedIn.

Përgjigjet e shpejta e bëjnë Komunitetin një vend të ngurtë për informacion

Pronarët e biznesit, hobiistët dhe blogerët mbështeten në Komunitetin Wix për përgjigje.

Përvoja është një mësues i shkëlqyeshëm dhe njerëzit janë të gatshëm të ndihmojnë burrat dhe gratë e tjerë që të marrin mbështetjen që u duhen për sitin e tyre.

Pasja e burimeve në dispozicion pa pasur nevojë të kontaktoni direkt Wix është ideale pasi shumë probleme janë ndrequr shpejt dhe nuk kërkojnë më shumë se disa minuta lexim për të zgjidhur.

Asnjë numër i telefonit mbështetës të përkushtuar ose opsioni i bisedave të listuara

Nuk ka numër të përkushtuar të telefonit ose mundësi bisede. Nëse është e nevojshme, dërgimi me email i Wix është një mundësi edhe pse nuk ka një adresë emaili të renditur direkt në seksionin Mbështetje të faqes së internetit.

Kontaktimi i kompanisë përmes llogarive të tij në median sociale është një mundësi, por mund të kalojë disa orë para se mesazhi juaj të marrë një përgjigje.

Qendra e Ndihmës është ku të shkoni me pyetje dhe shqetësime

Përdorimi i Qendrës së Ndihmës ose arritja e përdoruesve të tjerë në Komunitet janë mënyrat më të mira për të marrë ndihmë me pyetje dhe çështje që lidhen me uebfaqen.

Ofruesit e tjerë të faqes në internet rendisin informacionin e kontaktit me orë mbështetjeje për përdoruesit e tyre për t’u referuar. Pas studimit të faqes në internet të Wix, nuk është kështu me këtë kompani.

Ndihma për klientët për Squarespace

Ashtu si Wix, Squarespace ka një hapësirë ​​të veçantë për përdoruesit për të marrë ndihmë për pyetjet dhe çështjet e tyre.

Temat që adresohen në Ndihmën e Sheshit të hapësirës përfshijnë “Fillimin”, “Fillimin e një Gjykimi” dhe “Zgjedhjen e Modelit të duhur”.

Ekziston një bazë e njohurive që përmban artikuj për të lexuar me ritmin tuaj, Video që mbulojnë një larmi temash dhe Përgjigje të Komunitetit ku përdoruesit ndajnë përvojat e tyre me ju.

Punëtoritë ju ndihmojnë të mësoni mbarimet dhe rezultatet e hapësirës Squares

Ekzistojnë gjithashtu Workshope që mbulojnë një larmi temash. Do të dëshironi t’i kushtoni vëmendje të madhe temave që mbulohen në të gjithë faqen e internetit.

Ato janë çështjet më të zakonshme me të cilat përdoruesit e Squarespace ekzekutojnë dhe kanë nevojë për ndihmë.

Si të kontaktoni kujdesin ndaj klientit

Për të kontaktuar Kujdesin e Konsumatorëve në Squarespace, duhet të keni hyrë në llogarinë tuaj.

Ju pastaj zgjidhni temën e duhur nga lista dropdown. Zgjidhni atë që është më afër me ato që po përjetoni.

Përzgjedhja e temës pasi ajo lidhet me ju

Për shembull, nëse doni të lidhni shërbimet e postës elektronike me uebfaqen tuaj, Squarespace ju kërkon të përpunoni duke zgjedhur një temë tjetër nga një listë e dytë.

Kjo ju lejon të merrni një përgjigje më specifike e cila del në faqe në detaje.

Email-i dhe Opsionet e Bisedave Live Ekzistojnë si një Komoditet për Ju

Nëse akoma nuk mund ta zgjidhni problemin tuaj me sukses, mund të dërgoni me email në Squarespace ose të hapni një bisedë live.

Emaili është i disponueshëm 24 orë në ditë, 7 ditë në javë.

Biseda e drejtpërdrejtë është në dispozicion nga e hëna deri të premten nga 3 e mëngjesit deri në 8 pasdite me kohën Lindore.

Mendimet e mia për mbështetjen e klientit

Për mua Squarespace fiton këtë betejë.

Më shumë opsione dhe ndjej një kthesë më të mirë për kohën për ndihmë.

Përfundim Wix Vs Squarespace:

Drejt, ju mund të shihni se çfarë duhet të ofrojë secila në përgjithësi.

Unë ligohem drejt Wix kur bëhet fjalë për Fotografinë dhe një faqe të vogël eCommerce vetë.

Më pëlqen Squarespace për një uebfaqe biznesi dhe një faqe interneti themelore edhe pse.

Vetëm mos harroni që ata të dy do t’ju ofrojnë mjetet që ju nevojiten dhe personalizim të lehtë i cili është i rëndësishëm.

Ndërtoni faqen tuaj me Wix ose Filloni të Ndërtoni Me Hapësirë ​​Squares

Gati për të provuar këto?

ose:

Nëse keni ndonjë mendim ose pyetje, thjesht lini ato më poshtë

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map