Zkoumání platformy blogů duchů v roce 2015 – podrobná recenze

Duch je relativně nová platforma pro blogování, která vyšla teprve před pár lety v roce 2013. Začala život jako projekt Kickstarter vytvořený zakladatelem Johnem O’Nolanem.


Bylo zřejmé, že tento projekt opravdu zazněl v komunitě pro vývoj webových aplikací, protože více než 5 000 podporovatelů se nakonec účastnilo crowdfundingové kampaně. Cíl 25 000 GBP byl zcela zničen, protože 196 362 GBP bylo zvýšeno za jediný měsíc.

Ghost je platforma pro vývoj webových stránek, která se zaměřuje na jednu věc a pouze na jednu věc: blogování. Žádné další funkce, žádné zvonky & píšťalky, nic. Jen blogování.

Koncept za platformou zdaleka není novým nápadem – WordPress sám o sobě má podobné kořeny, ale WP se mezitím stal neuvěřitelně všestranným systémem správy obsahu, který je vhodný pro všechny účely. Duch, slibuje však, že jeho hlavní zaměření bude vždy na zveřejňování obsahu; jednoduchost a snadné psaní jsou nejvyšší priority.

Stručně řečeno, pokud očekáváte, že duch bude schopen dělat vše, co WordPress dělá, tak vám něco chybí. V tomto příspěvku se podrobně podívám na to, co se Ghost stal v roce 2015 a zda zůstane věrno cílům, které pro něj O’Nolan stanovil na začátku.

Projdu celý publikační systém, od počátečního přihlášení až po konečný příspěvek.

Vytvoření účtu duchů

Prvním krokem, jak začít s Ghostem, je přihlášení na Ghost.org. Okamžitě se mi líbí minimální design webu. Je tu oodles bílého prostoru a pro mě je to téměř vždy dobrá věc.

Registrace duchů

Na další stránce se zobrazí dotaz, jak chcete svůj blog spustit (nezapomeňte také ověřit svou e-mailovou adresu). Máte dvě možnosti:

Možnosti spuštění duchů

 • Ghost Pro – váš web bude hostován na platformě Ghost. Vaše doména bude vypadat jako yourdomain.ghost.io. Ceny začínají na 8 $ / měsíc, ale dostanete 14denní bezplatnou zkušební verzi. Toto je metoda, kterou budu používat pro kontrolu.
 • S hostitelem – kód si můžete stáhnout, nahrát na server a použít Ducha ve své vlastní doméně. V tomto příspěvku nebudu tuto metodu pokrývat, ale Střední uživatel ohlásil ne tak příznivě na instalaci.

Poté, co jsem klikl na Ghost Pro, dostal jsem se s touto obrazovkou. Zde vyplníte název blogu a jeho adresu. Máte možnost upravit oba později, v případě, že změníte názor.

Ghost-URL

Poté, co jsem vybral název blogu a adresu URL, byl jsem přesměrován na hlavní panel Ducha. Nahoře byla uvítací zpráva (je zakázaná), která mi poskytla trochu informací o používání řídicího panelu.

Také mě nasměrovalo na modré tlačítko „napsat příspěvek“, což bylo skvělé místo pro začátek.

Přízraková deska

Vytvoření nového příspěvku

Jakmile stisknete toto modré tlačítko, budete nyní muset nastavit nový uživatelský účet pro doménu, kterou jste vytvořili (budete muset provést alespoň jednou pro každou novou doménu).

Můžete znovu zadat název blogu (měl by být automaticky vyplněn již z vašeho předchozího zadání), zadejte své jméno (objeví se ve spodní části každého příspěvku, který publikujete), zadejte e-mailovou adresu uživatele a vyberte heslo.

Nový blog duchů

Klikl jsem na tlačítko „OK, udělejme to“ a netrpělivě jsem čekal na načtení další stránky. Nakonec by to pravděpodobně byla nejdůležitější část přezkumu.

Celý duch je úžasný, neuvěřitelný, jednoduchý zážitek z psaní. Věděl jsem tedy, že pokud se mi nelíbí to, co jsem viděl příště, pravděpodobně bych svůj uživatelský dojem nepovažoval za úspěch.

Čekal jsem tedy … a čekal … a čekal (moje spojení může být občas pomalé, grr!). Nakonec dorazila další obrazovka.

Příručka duchů

Nebylo to to, co jsem očekával, což byl post editor. Místo toho mi byl předložen krátký tutoriál o tom, jak psát s Duchem plus některé základy Markdown.

Poznámka: Pokud jste to ještě nevěděli, Ghost nemá vizuální editor, jako je WordPress. Místo toho píšete v Markdown. Markdown je syntaxe psaní textu na HTML, která v podstatě převádí text do formátovaného výstupu.

Po krátkém přečtení jsem v horní části nabídky narazil na „+ Nový příspěvek“ a můj editor příspěvků se okamžitě načetl.

Ghost-Post-Editor

Moje první myšlenka: co?

Nic tam není. Naprosto nic. Žádný TinyMCE, žádný panel nástrojů, jen několik velmi slabých řádků, které rozdělují tři pole na obrazovce: název příspěvku, editor (kde do příspěvku napište Markdown) a náhled formátovaného výstupu.

Ze zpráv o Duchu, které jsem četl, jsem věděl, že editor bude svržen, ale nepředstavoval jsem si, že by to bylo úplně svlékl. Nebyl jsem si zcela jistý, kde začít a jak.

Všiml jsem si velmi malé ikony v pravém horním rohu vstupního pole, označeného M. Je to sotva patrné. Po kliknutí se zobrazí malé vyskakovací okno s některými základními informacemi o syntaxi Markdown.

Nápověda k markdown

Tady je vyskakovací okno.

Základy markdown

Vyzbrojeni těmito informacemi jsem začal psát. Psal jsem, psal, psal a psal další. V podstatě cokoli mi přišlo na hlavu. Vyzkoušel jsem každou z možností formátování, naučil se zkratky a v podstatě jsem jen blogoval.

Vzal jsem si čas a vymluvil každou postavu, protože jsem chtěl cítit, jak by zrušené, svléknuté rozhraní ovlivnilo mé psaní..

Za prvé: pokud neznáte Markdown (jako já), pak prvních pár minut bude nepříjemných, protože budete muset několikrát kliknout na malou ikonu „M“ a naučit se tučné, kurzívou, odkazovat , odrážka nebo jiný formát textu.

Syntaxe se však ve skutečnosti překvapivě učí. Velkou pomocí byly zejména klávesové zkratky. Podařilo se mi rychle se dostat do docela dobrého proudu.

Jakmile jsem dokončil testování, stránku jsem vymazal a pak jsem začal psát znovu. Zdokumentoval jsem asi 200 slov mých myšlenek na platformě Duchů. Pak jsem udělal krok zpět, abych přemýšlel o tom, co se mi (doposud) líbilo a co těšilo z psaní. Zde jsou myšlenky

Co jsem miloval:

 • Na první pohled vypadá okamžitý náhled opravdu pěkně. Design se středem bílého prostoru a krásná, světlá typografie umožňují, abyste se na něj podívali.
 • Všechen ten bílý prostor rozhodně pomohl mým myšlenkám plynout lépe, jak jsem psal. Nikdy jsem si neuvědomil, jak lépe vaše mysl funguje, když neexistují zbytečné ikony, panely nástrojů atd., Které by zaplňovaly váš psací prostor..

Ghost-Input-Problem

Co se mi nelíbilo:

 • Když kliknete na CTRL + S pro uložení, v rohu se objeví nepříjemné zelené upozornění, které vás upozorní na uložený obsah. Ano, zůstane to jen několik sekund, ale stále; jeho neustálý vzhled se začal dost rychle dostávat na nervy.
 • Jak krásný je náhled, může být trochu rušivé sledovat, jak se text zobrazuje na dvou stranách obrazovky. Nejsem si úplně jistý, na kterou stranu bych se měl dívat.
 • Když jsem začal vyplňovat více než jednu stránku, všiml jsem si, že náhled a vstup nejsou vždy zarovnány. To znamená, že část obsahu, která se zobrazí v editoru, nebude v náhledu viditelná. Pro mě je to opravdu ponižující zážitek z psaní a já určitě vidím, že se to stává významnou nepříjemností, když skládáte obsah ve formě dlouhé.

Až budete psát příspěvek, můžete přímo stisknout tlačítko „publikovat“ skryté v rozbalovací nabídce „Uložit koncept“, nebo kliknutím na ikonu klíče vedle rozbalovací nabídky otevřete některá další nastavení.

Nastavení duchů

Tato nastavení vám umožní přidat obrázek příspěvku, přizpůsobit adresu URL příspěvku, naplánovat datum zveřejnění, zobrazit úplný náhled, přiřadit příspěvek jinému autorovi a zadat metadata (název + popis). Přímo z těchto nastavení můžete také změnit příspěvek na stránku nebo vložit příspěvek na svůj web.

Nakonfiguroval jsem nastavení tak, jak jsem uznal za vhodné, a pak příspěvek zveřejnil. Zde je výstup. Tentokrát vám dám soudce. Líbí se ti to? Myslíte si, že je to příliš minimální? Nesnášíš to? Dejte mi vědět, co si myslíte v komentářích.

Ghost-Output1
Ghost-Output2

Další funkce duchů & Nastavení

O tom není moc jiného. V Nastavení máte několik možností, jako je přidání loga, vložení obrázku obálky pro váš blog, změna nastavení čitelnosti párů, přizpůsobení navigace atd..

Nastavení duchů1

Na svůj web můžete také přidat nové téma. Můžete buď nahrát soubor ZIP s motivem přizpůsobeným pro vlastní potřebu, nebo si něco vzít Duchové tržiště (k dispozici jsou bezplatné i prémiové).

Upřímně řečeno, témata na trhu se nezdály tak působivá. Většina z nich vypadá jako iterace 2-3 designových šablon s několika barvami a widgety obrazovky se sem a tam změnily. Nic mezi mě opravdu nevyčnívalo, a to ani mezi placenými tématy.

Poté je opět duch, protože duch je relativně nový, výběr velmi omezený. Nějakou dobu po silnici bychom mohli dobře vidět prosperující tržiště se spoustou funkčních návrhů. Právě teď se to však nestalo.

Zabalení

Na závěr své recenze zakončím klady a zápory.

Klady:

 • velmi zřejmé (a chvályhodné) úsilí o bezstresové, odmítané psaní
 • Syntaxe Markdown může být pro první bolestivé, ale rychle se snadno naučí a používá
 • design zadní části je krásný

Nevýhody:

 • zážitek z psaní má určitý prostor pro zlepšení
 • živý náhled může být občas rušivý, protože při psaní se text zobrazuje na dvou stranách obrazovky
 • Když ručně uložíte, pokaždé se v rohu objeví rušivé malé zelené vyskakovací okno
 • živý náhled a vstupní pole nejsou vždy zarovnány
 • Duchové tržiště je velmi omezené
 • řídicí panel není příliš funkční – trochu příliš odizolovaný, než aby byl pro uživatele skutečně užitečný

V blízké budoucnosti přejdu z WordPress na Ghost?

Rozhodně ne. I když rozhodně věřím a respektuji, čeho se Duch snaží dosáhnout, já osobně si nemyslím, že je tam ještě docela.

Ale víš co?

To je v pořádku. Opravdu, to je.

Nevadí mi chvilku, než Ghost dosáhne svého maximálního potenciálu. Nikdy nevidím Ducha jako něco, co nahradí WordPress – WP je nyní příliš pokročilý a funkční, než aby mohl duch dokonce konkurovat, a navíc má neuvěřitelně loajální uživatelskou základnu. Ale vidím, že Duch má své místo ve světě vývoje webových stránek.

Místo, kde se uživatelé mohou soustředit na blogování a jen na blogování.

Proto budu sledovat Ghost po zbytek roku 2015 a dále. Co myslíš?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map