Mis on teie digitaalne jalajälg ja miks on seda oluline teada?

Sind jälgitakse !!! ��


Ma ei taha teid hirmutada, aga jah, teid jälgitakse. Kui te ei loe seda paberilehelt, on teie mobiiltelefon välja lülitatud ja te pole isegi mitte ühegi arvutusseadme läheduses (kas olete kõrbe saarel?), On teie praegune tegevus – mis iganes see ka pole – jättes jälgi ja mõned inimesed ja tehnoloogia võiksid aru saada, mida teete.

Kuid oodake, ärge lülitage kõike veel välja. Esiteks lubage mul rääkida teile oma digitaalsest jalajäljest, siis saate vabalt otsustada, mida teha.

Pole enam saladusi

George Orwelli oma Romaan “1984” kujutab maailma, kus mõni entiteet, nimega Big Brother, jälgib kõigi tegevusi kogu aeg ja igal pool. Täna see suur vend Orwell kujutletud reklaamijatest, tööandjatest ja veebimüüjatest – nad kõik jälgivad tähelepanelikult kõike, mida me võrgus teeme. Neid huvitab see, mida otsime, kuhu läheme, mida sotsiaalvõrgustikes postitame, mida veebist ostame, isegi seda, mida loeme, vaatame või millist muusikat kuuleme.

Kõik see on meie digitaalne jalajälg. See võib palju (PALJU) öelda, kes me oleme. See võib öelda, kas meil on õigus konkreetsele tööle, kui oleme mõne kauba või teenuse potentsiaalsed ostjad, kui võiksime olla huvitatud kuhugi puhkusele minema. Digitaalses maailmas liikudes on neid viise, kuidas vältida nende jälgede jätmist. Kuid on jälgi, mille võiksime tahtlikult lahkuda.

Alustame õppimisega, kuidas me need jäljed jätame.

Kukutavate küpsiste-puru äralangemine

Digitaalsed küpsised on vanim meetod, mida veebisaidid kasutavad oma külastajate tundmaõppimiseks.

Need on väikesed failid, mida brauserid teie arvutisse salvestavad pärast esimest veebisaidi külastamist, et jälgida teie tegevust sellel saidil. Küpsised võivad salvestada kasutajate eelistusi ja sätteid, et võimaldada veebisaidil end kohandada, et pakkuda optimaalset kogemust, mis oleks kohandatud spetsiaalselt igale kasutajale või kasutajarühmale.

Samuti saavad nad salvestada mandaate, et teil oleks varem külastatud saidile sisselogimine hõlbus.

Küpsiseid on erinevat tüüpi.

Üks tüüp, nn seansiküpsised, elage ainult veebisaidil viibimise ajal. Pärast veebisaidilt lahkumist kaob küpsis automaatselt. Teisi küpsiseid nimetatakse püsivad küpsised. Need küpsised jäävad mõnda aega teie kõvakettale (või ükskõik millisesse teie kasutatavasse salvestusseadmesse) ja neid kasutatakse autentimiseks – sisse logitud kasutajate jälgimiseks ja parooli meeldejätmiseks, nii et kasutaja ei pea seda tegema – või kasutaja tegevuse jälgimiseks.

On olemas teatud tüüpi püsiv küpsis, mida nimetatakse kolmanda osapoole küpsised. Neid nimetatakse sel viisil, kuna neid genereerivad muud veebisaidid kui see, mida külastate. Tavaliselt on kolmanda osapoole küpsised seotud reklaamidega ja reklaamijad kasutavad neid kasutaja tegevuse jälgimiseks kõigil saitidel, mis nende reklaame sisaldavad. Need küpsised ei sisalda mitte ainult kasutajate eelistusi, sisselogimisi ja paroole. Nad koguvad palju teavet ja saavad reklaamijale teada anda, millist sisu te loete, kui otsite veebipoest mõnda konkreetset toodet, teie asukohta (teie IP-aadressi kaudu), seadme konfiguratsiooni, kui palju aega veetsite konkreetne veebisait, oma säutsud, Facebooki postitused ja palju muud.

Küpsiseid kasutavad veebisaidid on seadusega sunnitud teid sellest olukorrast teavitama ja pakkuma teile nuppu nende vastuvõtmiseks või tagasilükkamiseks. Peate olema seda nuppu näinud ja võib-olla olete küpsistega nõustunud. Ärge muretsege, me kõik teeme seda. Küpsised pole halvad; nad on lihtsalt natuke tuimad. Peate olema teadlik ainult sellest, et iga kord, kui klõpsate nuppu Nõustu küpsistega, registreerivad ja analüüsivad teie tegevust turundajad. Ärge imestage, kui saate mõni minut tagasi reklaame, mis pakuvad midagi sellist, mida olete veebilehel lugenud.

Teie otsingu olemasolu

Küpsised pole ainus asi, mida peaksite arvestama, kui tunnete muret oma digitaalse jalajälje pärast. Seal on ka teie otsingu olemasolu – teave teie kohta, mis kuvatakse Google’i (või muude otsingumootorite) otsingutulemustes.

Lisaks sellele, et otsite oma nime Google’is ja vaatate, mis kuvatakse, peate ennast ka veebis uurima. See pole keeruline; peate lihtsalt toimima järgmiselt:

 • Veenduge, et olete kõigist oma suhtlusvõrgustikest ja e-posti kontodest välja logitud.
 • Kustutage brauseri ajalugu ja küpsised. Brauseri konfiguratsiooniakna privaatsuse vahekaardilt leiate selle tegemiseks nupu või lingi.
 • Kirjutage üles nimekiri kõigist kasutajanimedest, mida te kunagi mäletate.
 • Kasutades privaatsust kaitsvat otsingumootorit, näiteks DuckDuckGo, otsige oma nime ja seejärel kõiki oma kasutajanimesid – iga kasutajanime otsimiseks. Tehke sama kõigi oma e-posti aadressidega.
 • Saage erinevatesse sotsiaalsetesse võrgustikesse (kui peate sisse logima, kasutades uusi kasutajanimesid) ja otsige üles oma nimi ja kasutajanimed.
 • Tehke oma telefoninumbrite pöördotsinguid.
 • Tehke kõigi oma profiilipiltide abil vastupidine pilt. Kui kasutate Google’i pöördkujutise otsingumootor, saate sarnaseid pilte ja saite, mis neid sisaldavad. TinEye on teine ​​võimalus vastupidise pildiotsingu tegemiseks.

Kuidas oma jalajälgi kustutada

Pärast enda uurimist võite leida, et teie nimi, teie pildid või mõni muu isiklik teave on avalikult postitatud saidile, kus te ei soovi ilmuda, või need ilmuvad teie mittevastavate teemade otsingutulemustes tahan olla seotud.

Üks asi, mida peate oma digitaalse jalajälje kohta teadma, on see, et see on püsiv. See ei kao, kui te midagi ei tee. Kui soovite sellest kõigest lahti saada, võite palgata puhastusteenuse: spetsialiseeritud organisatsiooni, mis otsib ja kustutab teie kohta kogu teabe, mida võiks Internetis avaldada. See valik võib olla kulukas.

Kui teie digitaalne jalajälg pole veel laiali hajutatud, peate selle hoidmiseks võtma ettevaatusabinõud. Lihtne meede on teha kõik veebitegevused VPN-i (virtuaalse privaatvõrgu) kaudu. VPN on nagu tunnel, mis ühendab kahte asukohta ja laseb andmetel nende vahel krüptitud viisil voolata, nii et keegi ei saaks tunnelis ringi liikuda ja seda näha ega lugeda..

VPN-i kasutades võite olla kindel, et sirvite veebisaite anonüümselt.

VPN pole ainult arvutite jaoks. Nutitelefon saab VPN-i kasutada ka siis, kui nad on Wi-Fi kaudu ühendatud. VPN-i abil ei leia telefoniga sirvitud veebisaidid teie tegelikku IP-aadressi ja teie füüsilist asukohta. Võite valida isegi virtuaalse asukoha, nii et teie külastatud veebisaidid ei tea, kus te tegelikult olete.

VPN-e, mida saate kasutada, on palju.

Brauseri laiendused ja otsingumootori kustutamine

Veebisaitidel on teie andmete kogumise takistamiseks installitavad brauserilaiendid. Üks neist omadustest on nn Ärge jälgige, ja see on saadaval Chrome, Firefox, ja Internet Explorer. Sellel on mõned puudused; näiteks nupud Jaga võivad mõnel veebisaidil kaduda.

On ka midagi nn Kustuta mind, eemaldamisteenus, mis kustutab andmemaaklerite kogutud isikliku teabe – ettevõtted, kes koguvad või ostavad veebis isiklikku teavet, liidavad selle siis võrguühenduseta allikatest pärinevate andmetega ja müüvad täielikke isikliku teabe andmebaase.

Teenuse kasutamiseks saadate oma isiklikud andmed eemaldamiseks. Seejärel leiavad ja eemaldavad DeleteMe eksperdid selle isikliku teabe juhtivatelt maaklerisaitidelt, eemaldades selle ka Google’i otsingutulemustes.

Ja veel üks, et puhastada veebis olemist, proovige Deseat.me, tööriist, mis annab teile loendi kõigist teenustest, mille jaoks olete konto loonud, seejärel saate valida, milliseid neist säilitada ja milliseid kustutada, ning saadab eemaldamistaotlused teenustele, mida te enam ei kasuta.

Veel üks brauserilaiend, mis võib teid võrgus olles märkamata jätta, on Kummitus.

Ghostery blokeerib kolmanda osapoole jälgimisskriptid ja värskendab skriptiteeki, et tulevikus blokeerida. Kui jälitaja on blokeeritud, ei pääse kõik küpsised, mille jälgija oleks võinud paigutada, peale kasutaja. Seetõttu ei loeta neid siis, kui neid kutsutakse.

Kasulikud jalajäljed ja kuidas neid paremini välja näha

Samamoodi, nagu pingutate füüsilise maailma hea välja nägemiseks, peaksite seda tegema ka digitaalses maailmas. Viimasel juhul tähendab hea väljanägemine olla mitmekesine, loov, sõbralik ja sotsiaalne. Pole paha olla aktiivne paljudel erinevatel sotsiaalmeedia platvormidel. Lisaks säutsumisele ja Facebooki postitamisele võiksite kirjutada ka oma ajaveebi, pidada oma videokanalit, anda oma panuse wiki, teiste vahel.

Kõik nimetatud valikud toimivad akendena, kus saate oma parimat näidata. Proovige oma loovust näidata. Mõelge projektidele, mille üle olete uhked. Kõik, mida avalikult näitate, toimib digitaalse jätkuna, juhuks kui otsite tööd.

Valige oma isikupäraga kohandav sotsiaalmeediaplatvorm ja otsige üles rühmi, kellel on teie huvid. Näiteks Linkedin on ideaalne koht ärikontaktide loomiseks, samas kui Instagram on eelistatud platvorm neile, kes tahavad, et neile järgneks palju, postitades lahedamaid pilte.

Pöörake tähelepanu suhtlemisviisile sotsiaalmeedias, sest see loob teie veebimaine. Püüdke selgete sõnumite kirjutamiseks – kasutage seda, mida olete koolis õppinud. Vältige solvavat keelt ja vajadusel kasutage selle parandamiseks tööriistu kirjutage ilma grammatika või kirjavigu puudutamata.

Ärge tehke liiga, sest kunstlikud sõnad ja tegevused on kergesti märgatavad. Lihtsalt ole sina ise. Ehtsus on hea kvaliteediga, seega proovige oma tõelise isiksuse paljastamiseks kasutada sotsiaalmeediat. Samuti on parem olla sõbralik ja sotsiaalne, kirjutades avalikes ajaveebides või postitustes konstruktiivseid kommentaare.

Aeg ei puhasta teie digitaalset jalajälge

Ärge alahinnake oma digitaalse jalajälje tugevust. Nagu tätoveering, on see olemas, et jääda ja kui see teile ei meeldi, maksab teile sellest lahti. Kuid kui pingutate piisavalt, et endast parimat näidata, võib see aidata teil saavutada teisiti parimaid eesmärke, olgu selleks siis unistuste töö saamine või oma tõelise hingesugulase leidmine.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map