Vetë-Pritëse (Falas) vs Softuer (E paguar) e Ecommerce

Nëse jeni duke kërkuar llojin e duhur të softuerëve për të funksionuar biznesin tuaj ecommerce, së shpejti do të zbuloni se varg i opsioneve është i gjerë.


>> Klikoni këtu për të shkarkuar skedarin PDF <<

softuer elektronikJu mund të pyesni veten nëse zgjidhni një nga shumë pako softuerësh falas ose paguani një shitës për një produkt të veçantë. Përgjigja do të varet në një farë mase nga lloji i aplikimit që ju nevojitet. Këtu janë disa konsiderata për burimin e hapur vetë-pritur (falas) vs softuer të e-commerce të pritur (të paguar)

Dallimi midis Vetë-Pritjes & Programe kompjuterike të pritura

Softueri elektronik që zhvillohet nga një komunitet i organizuar lirshëm quhet “burim i hapur”. Itshtë i njohur edhe si FOSS (Softuer i Lirë dhe me Burim të Hapur). Kodi i burimit është i disponueshëm për të gjithë. Mund të shihet nga kushdo që di të lexojë kod. Kodimi mund të modifikohet dhe shkarkohet nga ata që kanë njohuri për ta bërë këtë. Elementi kryesor i këtij softveri është se është falas. Falas për t’u ekzekutuar, falas për të parë kodin, falas për të kopjuar dhe rishpërndarë dhe falas për të modifikuar dhe lëshuar modifikimet. Duhet të theksohet se “falas” nuk do të thotë produkte “të lira” ose me cilësi të ulët.

Softueri i paguar nuk është domosdoshmërisht e kundërta e burimit të hapur. Paketat tregtare krijohen dhe shpërndahen nga një organizatë shitëse, e cila shet të drejtën e përdorimit të paketës. Shitësi ofron trajnim, mbështetje, instalim dhe detyra të tjera, zakonisht për një kosto të klientit.

Ka disa përfitime të dukshme për t’u përdorur burim të hapur ose softuer të e-commerce të vetë-pritur. Shtë falas të provoni, blini dhe azhurnoni. Ju nuk do të duhet të blini kodimin, por mund të duhet të shpenzoni burime për ta bërë atë funksionale për nevojat e organizatës suaj. Mundësia për të rregulluar dhe kontrolluar aplikimin e saktë të paketës themelore për nevojat tuaja është e dobishme. Organizata me bazë në komunitet do të thotë që zgjidhjet janë zakonisht të përshtatshme për grupin që përdor softuer. Ekziston gjithashtu një filozofi që disa gjëra duhet të jenë falas për përdoruesit sesa të kontrollohen fort nga disa prej tyre me një motiv fitimi.

Pikat e forta të siguruara nga shitësi ose priti programin e e-commerce përfshijnë aftësinë për të zotëruar një produkt “çelës kthesë”, me mbështetje të gjerë profesionale në dispozicion. Shitësi me kusht që softveri të jetë i dokumentuar më mirë në mënyrë që ndryshimet që duhet të bëhen për të personalizuar aplikacionin janë më pak të vështira. Softueri i shitësit zakonisht vjen me një pritje që tregtari do të rregullojë gabime ose probleme. Shumica e tyre janë punuar para lëshimit të softuerit.

Rëndësia e vlerësimit të nevojave tuaja para se të merrni një vendim nuk mund të injorohet. Kontrolloni pikat e forta të secilit lloj softuerësh ecommerce. Shikoni tiparet, kostot dhe atributet e secilit lloj. Para blerjes së softuerit, do t’ju këshillohet të shikoni se çfarë është në dispozicion me të njëjtat karakteristika ose veçori të ngjashme, në paketat e programeve falas.

Kur hulumtoni me softuer të e-commerce me burim të hapur (falas) kundrejt pritur (të paguar), është e rëndësishme të merrni kohë për të përcaktuar nevojat dhe strukturën organizative të grupit tuaj. Një pronar i vetëm mund të mos ketë kohë për të bërë ndonjë ndryshim që do të duhet të bëhet. Shtë gjithashtu e vërtetë që kostoja fillestare e softuerit të shitësit mund të jetë dukshëm më e lartë.

Softuer i Vetë-Programe Ecommerce

Këto platforma të shportave të blerjeve janë programe të pavarura që janë të lira për t’u përdorur, por ato do të duhet të instalohen dhe hostohen duke përdorur serverin tuaj të ofruesit të pritjes së faqes në internet, p.sh. duke përdorur Bluehost, HostGator ose GoDaddy.

 • Magento.com (Komuniteti Edition) nga shumë konsiderohet më i miri. Magento është një zgjidhje e fuqishme ecommerce dhe vjen me një mori karakteristikash. Dobësi është se të mësuarit se si funksionon, vjen me një kurbë mësimi mjaft të pjerrët.

Shporta blerjeje WordPress

 • Vërtet vlen vetëm të përmendet WooCommerce nëse vendosni të zbrisni në rrugën e WordPress. Ka disa të tjerë përreth, si dhe shtojca që mund të instaloni, por WooCommerce është deri më tani platforma më e mirë ecommerce e WordPress.

Programe kompjuterike të pritura

Këto karrocat e blerjes janë një shërbim plotësisht i pritur, do të thotë që nuk do të duhet të shqetësoheni për mirëmbajtjen e softuerit ose serverëve. Sidoqoftë, kjo vjen me një çmim, pasi të gjitha këto mundësi do të kërkojnë një abonim mujor. Më poshtë janë ofruesit më të njohur në hapësirën e pritur të programeve kompjuterike:

 • Zgjedhja më e njohur këtu është Shopify.com. Platforma e tyre e softuerit fuqizon më shumë se 70,000 dyqane online, përfshirë General Electric, Foo Fighters dhe Amnesty International.
 • Magento.com
 • BigCommerce.com
 • Volusion.com

TL; DR

Zgjedhja e një platforme të duhur për të shkuar është vendimi më i rëndësishëm që do të merrni për suksesin e ardhshëm të dyqanit tuaj online. Histori e gjatë, ka tre faktorë që duhet të merrni parasysh përpara se të bëni zgjedhjen tuaj. Këto janë; buxhet – ju mund të merrni paqen e mendjes me një zgjidhje të pritur plotësisht, aftësi programuese – nëse e dini se si të kodoni, mund të bëni vetë shumë nga personalizimet dhe përdorni një zgjidhje të vetë-pritur ose WordPress, dhe cilat janë duhet të ketë tipare për dyqanin tuaj (SKU / menaxhimi i inventarit, SEO, marketing në email, siguri, mbështetje etj) që një zgjidhje e pritur mund të sigurojë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map