Si të përmirësoni sigurinë e faqes suaj të WordPress-it pa instaluar më shumë shtesa

Pavarësisht nëse e drejtoni faqen tuaj si një projekt argëtues, si entitet tregtar, apo diku në mes, mbajtja e saj e sigurt duhet të jetë një nga përparësitë tuaja kryesore.


Ndërsa ka shumë shtojca atje të krijuara për të përmirësuar sigurinë e uebfaqes suaj të WordPress, nëse jeni ndonjë gjë si unë, atëherë faqja juaj e internetit me siguri tashmë po zvarritet nën peshën e një biblioteke në rritje të shtesave dhe shtesave.

Si të përmirësoni sigurinë e faqes suaj të internetit pa programe WP

Pra, nëse dëshironi të forconi sigurinë e faqes tuaj të internetit WordPress pa instaluar ndonjë plugins shtesë WordPress, atëherë ky artikull ju jep disa këshilla vepruese të cilat mund t’ju ndihmojnë të bëni vetëm atë.

Sigurimi i shtojcave & Temat janë të azhurnuara

Përditësimet e WordPress

Le të fillojmë me këshillat më themelore, por ndoshta më të rëndësishmet: ruajtja e softuerit WordPress, si dhe çdo temë dhe shtojcë e instaluar azhurnuar.

Do shtojcë dhe temë që është instaluar në faqen tuaj të internetit WordPress është një rrugë e mundshme në fund të blogut tuaj dhe kodit themelor dhe bazës së të dhënave të saj, për ata me qëllim dashakeq. Kjo nuk do të thotë se të gjitha shtojcat dhe temat paraqesin një rrezik sigurie, është vetëm se ndonjëherë shfaqen të meta. Kur e bëjnë këtë, zhvilluesit kërkojnë të zgjidhin këto çështje duke lëshuar azhurnime në kodin e tyre.

Prandaj, duke siguruar që të gjithë komponentët e faqes suaj të internetit janë azhurnuar, ju mund ta bëni shumë minimizoni rrezikun e hakimit të faqes tuaj përmes një cenueshmërie në një shtojcë ose temë që po përdorni, ose edhe përmes vetë softuerit WordPress.

Duke hyrë rregullisht në zonën e administratorit të faqes tuaj të internetit WordPress, ju mund të qëndroni në krye të azhurnimeve në dispozicion. Falë ikonës së dobishme që shfaqet në pult, ju mund të shihni shpejt nëse ka ndonjë azhurnim të disponueshëm për ju. WordPress tani përfshin edhe aftësia për të azhurnuar automatikisht, dhe lënia e këtij funksioni të ndezur është një ide e mirë për shumicën e përdoruesve.

Forconi kombinimin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj

Një mënyrë tjetër që hakerat mund të fitojnë qasje në faqen tuaj të internetit është të hamendësoni emrin e përdoruesit dhe kombinimin e fjalëkalimit. Pavarësisht nëse ata e bëjnë këtë me dorë ose duke përdorur softuer për të futur sa më shumë kombinime të jetë e mundur, mund të përmirësoni sigurinë e uebfaqes tuaj të WordPress duke siguruar që emri juaj i përdoruesit dhe fjalëkalimi nuk janë të lehta për tu hamendësuar.

Llogaria e përdoruesit të administratorit

Vendi i parë për të filluar është ndryshimi i emrit të përdoruesit të llogarisë së administratorit për faqen tuaj te internetit. Shumë uebfaqe të WordPress thjesht përdorin ‘administratorin’ si emrin e përdoruesit për këtë llogari të fuqishme që kontrollon të gjitha aspektet e faqes suaj të internetit. Nëse faqja juaj e internetit po përdor këtë emër përdoruesi, atëherë po u jepni hakerave një fillim për të goditur këtë kombinim.

Fshini llogarinë e përdoruesit të administratorit

Prandaj ndryshimi i emrit të përdoruesit për këtë llogari është një ide e shkëlqyeshme. për fat të keq nuk mund thjesht të riemërtoni llogarinë përmes ekranit të profilit të përdoruesit. Pra, në vend që ta bëni këtë ndryshim përmes bazës së të dhënave WordPress, mënyra më e thjeshtë është thjesht krijimi i një llogarie të re administratori me një emër përdoruesi më të paqartë, dhe më pas hyrja në pultin tuaj të WordPress me atë llogari, përpara se të fshini llogarinë origjinale të përdoruesit të administratorit.

Fshij përmbajtjen e përdoruesit

Nuk ka nevojë të shqetësoheni për humbjen e ndonjë përmbajtje kur fshini një llogari të përdoruesit. Thjesht ri-caktojeni tek përdoruesi i ri pasi të keni shtypur butonin fshirje.

përdorim një fjalëkalim të sigurt është hapi tjetër në këtë proces. Përdorimi i sa më shumë llojeve të ndryshme të karaktereve, si numrat, shkronjat dhe karakteret e veçanta, është çelësi këtu. Duke përdorur një mjet i fortë për gjenerator fjalëkalimi, ju mund të dilni me disa kombinime mjaft të përparuara që do të jenë të vështira për këdo që të plasaritet. Dobësia e vetme është që fjalëkalime të tilla të sigurta nuk janë mirë të mbani mend; Për të kapërcyer këtë, ju mund të konsideroni të përdorni një menaxher fjalëkalimi si psh LastPass ose 1Password.

Një pjesë tjetër e praktikës së mirë është të rregullisht rishikoni dhe hiqni ndonjë llogari joaktive të përdoruesit në faqen tuaj të internetit.

Mbajeni emrin tuaj privat

Një hap tjetër që mund të ndërmerrni është të arrini fshihni emrin tuaj të përdoruesit nga vizitorët tuaj. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është ndryshimi i fushës “Emri publikisht si” në profilin tuaj të përdoruesit në diçka tjetër përveç emrit të përdoruesit tuaj të hyrjes.

Emri Publik

Tani lexuesit tuaj do ta shohin këtë emër, në vend të emrit tuaj të përdoruesit aktual, krahas çdo postimi që keni shkruar në blogun tuaj.

Ndryshoni URL-në e faqes së hyrjes në WordPress

Një nga arsyet kryesore që hakerat pëlqejnë të shkojnë pas faqeve të internetit të WordPress është popullariteti i këtij programi. Ndërsa hakimi i forcës brutale mund të jetë një lojë me numra, aq më shumë site do të mund të sulmoni, aq më të mëdha do të jenë shanset tuaja për sukses.

Si parazgjedhje, faqet e hyrjes për të gjithë faqet e internetit të WordPress mund të gjenden në të njëjtën URL ose adresë (http://yourdomain.com/wp-login.php). Sidoqoftë, nga duke ndryshuar URL-në e faqes së hyrjes mund të vendosni një pengesë shtesë përpara çdo kërcënimi të mundshëm për sigurinë e faqes tuaj. Ndërsa kjo qasje në mënyrë tipike nuk do të kapërcejmë një sulm të qëndrueshëm në uebfaqen tuaj, mund të jetë e mjaftueshme për të larguar vizitorët individualë që bëjnë sniffing rreth faqes tuaj të internetit.

Derisa duke përdorur një plugin mund ta bëjë procesin e ndryshimit të URL-së së faqes tuaj të hyrjes në WordPress relativisht të paprekshme dhe të drejtpërdrejtë, duke bërë kështu që manualisht të mos jetë përtej shumicës së përdoruesve. Ky postim në forume mbështetëse të WordPress jep disa këshilla duke errësuar faqet e hyrjeve të WordPress pa një plugin.

Zgjedhja e një host-i të përqëndruar në siguri

Zgjedhja e një hosti në internet për faqen tuaj të internetit WordPress që ka një angazhim të fortë për sigurinë e sitit mund të marrë pjesën më të madhe të përgjegjësive nga duart tuaja, kur bëhet fjalë për mbajtjen e mbrojtur faqen tuaj të internetit.

Jo vetëm që një host i mirë në internet mund të kujdeset për mbajtjen e azhurnuar të softuerit WordPress, duke mbajtur larg hakerat dhe kërcënimet e tjera të sigurisë, por ato gjithashtu mund t’ju mbështesin në rivendosjen e faqes tuaj, nëse diçka shkon keq.

Ndërsa nuk ka asnjë përgjigje të vetme për pyetjen e kush është hosti më i mirë i WordPress në internet, duke kontrolluar arkivin tonë të rishikimeve, mund të gjeni hostin më të mirë të faqes në internet WordPress për nevojat tuaja.

përfundim

Shpresojmë që tani të keni disa këshilla vepruese që mund t’i vendosni në praktikë sot, në mënyrë që të forconi sigurinë e faqes tuaj të WordPress.

Softueri WordPress nuk është në thelb i pasigurt, por popullariteti ka ndihmuar ta bëjë atë një objektiv tërheqës për hakerat. Sidoqoftë, duke ndjekur këto hapa dhe duke u bërë më proaktive në lidhje me sigurinë e faqes suaj të internetit, ju mund të qëndroni një hap përpara hakerave dhe të bëni përpjekje për të hyrë në faqen tuaj më shumë probleme sesa ia vlen.

Nëse keni ndonjë këshillë, këshillë ose pyetje në lidhje me përmirësimin e sigurisë së një faqe në internet WordPress pa u mbështetur në shtojcat, ju lutemi ndani ato më poshtë në komentet.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map