Sa duhet të paguaj për Web Hosting?

Dëshiron të fillosh një faqe në internet? Atëherë ju tashmë e dini që keni nevojë për mbajtje në internet. Lajmi i mirë është se nuk ka pse të kushtojë një pasuri. Ende, fakti që kushton asgjë fare, shtron pyetjen: Sa duhet të paguaj për web hosting?


kartë Krediti

>> Shkarkoni këtu versionin tuaj të shtypshëm të këtij postimi << [/ Sociallocker]

Cilat janë opsionet e mia?

Kur bëhet fjalë për mbajtjen në internet, ju keni dy mundësi:

1. Free Web Hosting

Një host falas është zakonisht ai që ofron një pritje falas, së bashku me një version të kufizuar të programeve të tyre të menaxhimit të përmbajtjes. WordPress.com, Blogger.com dhe Joomla.com janë vetëm disa shembuj të opsioneve falas të mbajtjes në internet.

Pros:

 • Nuk ka kosto të mirëmbajtjes.
 • Ju gjithashtu merrni një nën-domain falas.
 • Shumica e opsioneve falas janë shumë të lehta për t’u përdorur dhe nuk kërkojnë njohuri teknike.

Cons:

 • Në varësi të marrëveshjes suaj të përdoruesit, me siguri nuk e zotëroni blogun tuaj, që do të thotë se mund të pezullohet në çdo kohë.
 • Do të keni pak kontroll mbi faqen tuaj. WordPress.com, për shembull, nuk ju lejon të vendosni reklama, gjë që kufizon potencialin tuaj të fitimit si bloger, për të mos përmendur që WordPress mund të vendos reklamat e tyre në faqen tuaj.
 • Ju nuk merrni domain-in tuaj kryesor, që do të thotë se do të keni “.wordpress.com”, “.blogspot.com”, etj në domenin tuaj.
 • Ju jeni shumë të kufizuar në hapësirën e ruajtjes, gjerësinë e brezit dhe shpejtësinë.

2. Vetë-mbajtëse

Një uebfaqe i vetë-organizuar është ai ku jeni duke pritur faqen tuaj në serverat tuaj ose duke paguar një palë të tretë, të tilla si Bluehost ose HostGator, për të ruajtur skedarët tuaj të internetit në serverat e tyre.

Pros:

 • Ju keni më shumë kontroll mbi faqen tuaj pasi ju jeni pronar dhe do të keni qasje në kodin tuaj të internetit.
 • Ju keni lirinë të fitoni para si të dëshironi.
 • Uebfaqet e vetë-pritura duken më profesionale.

Cons:

 • Vetë-pritja mund të jetë frikësuese për pronarët e rinj të faqeve të internetit.
 • Faqet e vetë-pritura kërkojnë kosto të vazhdueshme të mirëmbajtjes.

Ndërsa mund të vendosni të paguani absolutisht asgjë për faqen tuaj të internetit, përfitimet e një uebfaqe të vetë-organizuar i tejkalojnë shumë ato nga një uebfaqe falas. Ne këshillojmë fuqimisht kundër një hosti të lirë pasi prishet urdhri # 1 i mbajtjes së faqes në internet: Nuk do të zgjedhësh një ofrues falas të mbajtjes së faqes në internet.

Cilat karakteristika duhet të konsideroj?

Nëse vendosni të vetë-hostoni faqen tuaj të internetit (të cilat shpresojmë se do të keni!), Atëherë duhet të merrni parasysh se cili është një çmim i drejtë dhe çfarë nuk është. Por përpara se të dini nëse ajo që po paguan është e drejtë, duhet të dini se çfarë po merrni për çmimin. Bëni vetes këto pyetje:

Sa faqe / blogje kam në plan të pres?

Nëse po planifikoni të krijoni më shumë se një uebfaqe, atëherë do të dëshironi të siguroheni që po përdorni një host që nuk tarifon shtesë për secilin emër domaini ose ndoshta ofron një zbritje për domenet shtesë.

Sa të mëdha do të jenë faqet e internetit të mia?

A do të jetë faqja juaj e internetit një sit statik me vetëm disa faqe, ose do të vendosni shumë përmbajtje ose imazhe në blogun e faqes tuaj? Nëse jeni duke u përkulur ndaj opsionit të fundit, atëherë duhet të jeni të sigurt që hosti juaj i zgjedhjes ofron hapësirë ​​të mjaftueshme për ju. Lajmi i mirë është se shumë nga hostet kryesorë kanë hapësirë ​​të pakufizuar për ruajtje në paketat e tyre.

Sa trafik po pres?

Bandwidth është sasia e të dhënave që faqja juaj e internetit mund të transferojë. Më shumë bandwidth do të thotë që ju mund të strehoni më shumë vizitorë. Zgjedhja e një hosti që ofron një bandë të pakufizuar të bandës është alternativa më e mirë, por nëse po shikoni një paketë të ndryshme pritëse, sigurohuni që e dini se sa vizitorë të faqes do të mund të strehoni. Kontaktoni ofruesin e pritjes nëse nuk jeni i sigurt.

Sa ndihmë ndaj klientit do të më duhet?

Nëse nuk keni ide se çfarë po bëni, atëherë do të dëshironi të keni akses në mbështetjen e klientit për t’ju ndihmuar të ndërtoni faqen tuaj të internetit. Disa ofrues të pritjes ofrojnë një nivel më të lartë të mbështetjes së klientit sesa të tjerët, prandaj sigurohuni që të kontrolloni opsionet e kontaktit të tyre nëse do t’ju duhet ndihmë; është më mirë të jesh në gjendje t’i telefonosh ata në telefon për të marrë mbështetje sesa të përpiqesh të marrësh ndihmë nga një kuti bisede ku askush nuk duket se është në internet. Një paketë më e lirë e pritjes ka të ngjarë të vijë me një cilësi më të ulët të mbështetjes së klientit.

A jam në rregull duke pritur në një server të përbashkët?

Ndarja e përbashkët e uebit është kur skedarët e faqes tuaj ruhen në të njëjtin server si dikujt tjetër. Kjo zakonisht nuk është çështje për shumicën e faqeve të internetit të biznesit të vogël. Sidoqoftë, mund të shkaktojë ngushticë të bandës dhe çështje të sigurisë. Sidoqoftë, pritja e përbashkët në internet do të thotë që është shumë më e përballueshme. Pritja në një server të përbashkët mund të kushtojë rreth $ 5- $ 10 në muaj ndërsa pritja në një server të dedikuar do t’ju kushtojë diku nga 100 – 350 $ ose më shumë në muaj.

Whatfarë lloj sigurie kam nevojë?

Një tjetër gjë për tu marrë parasysh është siguria. Nëse jeni duke drejtuar një uebfaqe të tregtisë elektronike dhe pranoni shumë pagesa në internet ose ruani të dhëna të ndjeshme të klientit, atëherë një veçori SSL për kriptimin e të dhënave tuaja është e nevojshme për sigurinë dhe besueshmërinë e faqes suaj. Zakonisht mund ta shtoni këtë në web-in tuaj për rreth $ 30- $ 50 në vit për një domen të vetëm.

Farë duhet të paguaj?

Uebfaqja juaj ka të ngjarë të bëjë shumë lloje të kostove ndërsa filloni ndërtimin e saj, nga pagesa për një emër domaini deri tek punësimi i një projektuesi në internet. Po në lidhje me ofruesin tuaj të pritjes?

E vërteta është se mbajtja në internet ndryshon në kosto nga disa dollarë në muaj në qindra dollarë. Duke iu përgjigjur pyetjeve të mësipërme dhe duke ditur se cilat lloje të karakteristikave ju nevojiten do t’ju ndihmojnë të merrni vendimin më të mirë për faqen tuaj.

Por ti nuk erdhi këtu vetëm për të dëgjuar mua të rrahur rreth shkurret.

Këtu është përgjigjja e shpejtë: Nëse jeni një biznes i vogël, pagesa prej $ 5 $ në muaj zakonisht do t’ju marrë të gjitha tiparet që ju nevojiten dhe ndonjëherë më shumë. Ka mundësi të shumta pritjeje që ofrojnë një bandë të pakufizuar, hapësirë ​​në disk, fusha dhe më shumë për rreth 6 dollarë në muaj. Nëse paguani më shumë se kaq, sigurohuni që ju duhen veçoritë shtesë përpara se të paguani për to.

Nëse po merrni shumë trafik dhe shqetësoheni për sigurinë dhe shpejtësinë, atëherë paguani deri në $ 350 – në varësi të hapësirës për të cilën ju nevojitet – është më e arsyeshme.

Mënyra më e mirë për të arritur marrëveshjen më të mirë, megjithatë, është të krahasoni hostet në internet bazuar në çmimet dhe paketat e tyre për të gjetur një që i plotëson nevojat dhe buxhetin tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map