Hyrje në Rrjetet e Dorëzimit të përmbajtjeve për një uebfaqe më të shpejtë të WordPress

Nëse jeni duke kërkuar mënyra për ta bërë më të shpejtë ngarkimin e faqes suaj të WordPress në mënyrë që të ofroni një përvojë më të këndshme për përdoruesit tuaj dhe të korrni të gjitha përfitimet që lidhen me këtë, atëherë mund të keni hasur në akronimin CDN, ose rrjetin e dorëzimit të përmbajtjes.


Rrjetet e ofrimit të përmbajtjes në thelb presin shumë nga përmbajtja e faqes tuaj në serverat që janë të shpërndara nëpër botë. Avantazhi i kësaj është se kur një vizitor arrin në faqen tuaj të internetit, përmbajtja mund të ngarkohet nga qendra e të dhënave që është më e afërt për ta, duke përmirësuar kohën që duhet për të ngarkuar faqen.

>> Shkarkoni këtu versionin tuaj të shtypshëm të këtij postimi << [/ Sociallocker]

Ndërsa mund të jeni skeptik ndaj ndryshimit që mund të ketë vendndodhja e një serveri në përvojën e një vizitori në faqen tuaj të internetit, studimet kanë treguarmilisekonda me të vërtetë bëjnë ndryshime. Koha e ngadaltë e ngarkimit mund të ndikojë në nivelet e kënaqësisë së përdoruesit, besueshmërinë e perceptuar dhe normat e konvertimit të qëllimit të faqes suaj të internetit.

Pra, nëse jeni duke shitur artikuj nga faqja juaj e internetit, ose thjesht doni të ofroni përvojën më të mirë të përdoruesit të mundshëm, shfrytëzimi i shërbimeve të një CDN mund të ju ndihmojë shumë mirë të arrini qëllimet tuaja.

Harta e Rrjetit CloudFlare

Harta e rrjetit CloudFlare CDN

Si funksionon një shërbim CDN?

Megjithëse rrjetet e ofrimit të përmbajtjes janë në fushën e mbajtjes së uebit, ato ofrojnë një lloj shërbimi tjetër. Në mënyrë tipike, një CDN do të përdoret për të pritur aspektet statike të faqes suaj të internetit WordPress, të tilla si përmbajtja e mediave, përfshirë skedarët, imazhet audio dhe video, si dhe skedarët JavaScript dhe CSS.

Shërbimi CDN do të kopjojë përmbajtjen statike të një faqe në internet në rrjetin e tyre të shpërndarë të serverëve që janë të vendosura në qendrat e të dhënave në të gjithë botën. Pastaj, çdo herë që një vizitor të hyjë në një faqe në faqen tuaj të internetit, ajo përmbajtje do të ngarkohet nga serveri i vendosur më së miri për të dhënë përmbajtjen në kohën më të shpejtë të mundshme nga të gjitha opsionet në dispozicion.

Pasi të zgjidhni një ofrues të shërbimit CDN, duhet të konfiguroni uebfaqen tuaj për t’u lidhur me serverat e tyre. Sidoqoftë, pas kësaj konfigurimi fillestar, nuk ka asgjë më shumë për të bërë nga ana juaj pasi shërbimi CDN menaxhon shpërndarjen e skedarëve statikë në serverët e tyre. Ata gjithashtu kujdesen për llogaritjen dhe lidhjen e vizitorit në qendrën e duhur të të dhënave që do të ofrojë kohën optimale të ngarkimit të faqeve.

Kush nuk është CDN Për

Nëse faqja juaj e internetit nuk ka shumë përmbajtje ose një shtrirje globale, atëherë nuk mund të jetë nevoja reale për të përdorur shërbimet e një rrjeti të ofrimit të përmbajtjes.

Uebfaqet lokale që kujdesen për një vendndodhje specifike gjeografike mund të jenë më mirë nëse të gjeni një host në internet me një qendër të dhënash në zonën e tyre të synuar. Ndërsa përdoruesit me qendër kudo tjetër akoma mund të hyjnë në uebfaqe, ata në zonën gjeografike thelbësore do të përjetojnë një faqe në internet më të shpejtë të ngarkimit.

Përndryshe, nëse faqja juaj e internetit nuk përfshin shumë përmbajtje, veçanërisht skedarë të mëdhenj të mediave, shërbimet e një CDN nuk mund të ofrojnë kthimin më të mirë të investimit tuaj nëse nuk jeni akoma për të azhurnuar web hosting tuaj.

Gjërat për të kërkuar kur zgjedhni një shërbim CDN

Këtu është një listë e pikave që duhet të merrni parasysh kur bëni blerje për një shërbim CDN që mund të shpejtojë shpërndarjen e përmbajtjes së faqes tuaj të internetit:

Sa të shpërndarë janë serverët e tyre

Sa më shumë që dini për vizitorët tuaj dhe ku bazohen gjeografikisht, pajisja më e mirë do të jeni kur bëhet fjalë për të zgjedhur një CDN.

Nëse shumica e vizitorëve tuaj janë të vendosur në SH.B.A. dhe në Mbretërinë e Bashkuar, atëherë sigurimi i çdo shërbimi të mundshëm të CDN që ju listës së shkurtër i keni qendrat e të dhënave në ato vende është një domosdoshmëri. Përndryshe, nëse nuk ka ndonjë model se ku janë të vendosur vizitorët tuaj dhe ju keni një audiencë me të vërtetë globale, atëherë kërkimi i një CDN që pasqyron këtë duhet të jetë një përparësi.

Si funksionojnë planet e tyre të çmimeve?

Zakonisht, shërbimet e CDN tarifojnë nga sasia e të dhënave ose gjerësia e bandës që do të përdorë faqja juaj e internetit, megjithëse nuk është gjithmonë kështu. Ndërsa është relativisht e thjeshtë të përcaktohet se sa hapësirë ​​në disk do të duhet faqja juaj, vendosja e sasisë së gjerësisë së bandës që ajo konsumon është më pak e drejtpërdrejtë, veçanërisht kur përpiqeni të merrni parasysh luhatjet e niveleve të trafikut.

Kjo mund ta bëjë parashikimin e kostos së një CDN më të goditur dhe të humbur sesa mund të jetë. Sidoqoftë, siç do të dëshirojnë CDN-të më të mira ofrojnë plane fleksibël që ju lejojnë të kaloni nga një shkallë ose një nivel në tjetrin ndërsa rriten ose zvogëlohen nevojat tuaja, mund të shmangni pagimin e më shumë gjerësisë së bandës sesa të keni nevojë ose të përdorni.

A ofrojnë mbështetje për WordPress?

Nëse faqja juaj e internetit është ndërtuar duke përdorur WordPress, ose një CMS tjetër ose një platformë botuese, atëherë kontrollimi i ndonjë CDN të mundshme mbështet që programi është thelbësor. Ndërsa shumë do të, disa mund të sigurojë më shumë integrim se të tjerët. Kjo mund të përfshijë shërbime të përshtatura dhe përputhshmëri me shtojcat popullore të caching, të tilla si ato popullore dhe falas W3 Total Cache ose WP Super Cache plugins.

Këto shtojca i bëjnë ato shumë e lehtë për të integruar një CDN me faqen tuaj të internetit të WordPress, si dhe ka shumë përfitime të tjera. Kjo e bën mbështetjen për ta, ose një opsion të ngjashëm, dhe ia vlen të kërkoni kur zgjedhni një ofrues shërbimi.

Opsionet më të mira të CDN për Përdoruesit e WordPress

Tani që e dini se çfarë është një CDN dhe si mund të përfitojë në faqen tuaj, si dhe disa gjëra për të parë kur zgjedhni një shërbim, këtu janë disa opsione që mund të dëshironi hidhni një vështrim nga afër.

MaxCDN

MaxCDN përfshin mbështetje të madhe për WordPress, përfshirë integrimin me plugin W3 Total Cache. Në fakt, për të marrë një ide më të mirë se si do të funksiononte ky shërbim me uebfaqen tuaj, mundeni shikoni tutorialin e tyre të konfigurimit për WordPress dhe W3 Gjithsej përdorues të Cache.

MaxCDN ofroni një gjykim falas dhe me çmimet që fillojnë nga vetëm 9 dollarë në muaj, kjo është një mënyrë e përballueshme për të rritur shpejtësinë e faqes suaj.

CloudFlare

CloudFlare është një tjetër zgjedhje popullore në mesin e përdoruesve të WordPress. Duke e pranuar këtë, kjo CDN e ka bërë shërbimin e tyre sa më të thjeshtë për t’u vendosur për faqet e internetit të WordPress sa të jetë e mundur, dhe e kanë krijuan shtojcën e tyre për ta bërë këtë.

CloudFlare ofron më shumë sesa një shërbim të rrjetit për shpërndarjen e përmbajtjes, megjithatë planet e tyre të paguara për CDN fillojnë me 20 dollarë në muaj dhe ato nuk paguajnë në bazë të sasisë së bandës që konsumon faqja juaj. Ata gjithashtu kanë plane falas në dispozicion për përdoruesit e dritës.

WPPronto

WPPronto vepruar më parë nën emrin WPCDN i cili duhet t’ju japë disa ide mbi shërbimet në të cilat specializohen.

Kompania tani ofron WordPress hosting me integrimin me CloudFlare CDN në zemër të planeve të tyre të pritjes. Mimet fillojnë nga 20 dollarë në muaj, i cili përfshin pritjen për një faqe në internet të WordPress në një gjendje të ngurtë shtetërore dhe gjerësi të pakufizuar të CloudFlare CDN. Ju gjithashtu merrni akses në një ekip ekspertësh të përkushtuar për mbështetje të WordPress dhe mbrojtje të shumë shtresave për ta mbajtur faqen tuaj të sigurt.

përfundim

Shpresojmë se tani mund të shihni vlerën e përdorimit të një CDN për të pritur disa prej përmbajtjeve nga faqja juaj e internetit.

Nëse kjo tingëllon si një shërbim nga i cili do të përfitonte nga faqja juaj e internetit, atëherë rekomandimet e mësipërme ofrojnë disa plane të shkëlqyera për t’u përshtatur me një gamë të faqeve të internetit, nga bloget e reja, megjithëse në faqet e internetit që gjenerojnë të ardhura dhe dyqanet në internet..

Nëse keni ndonjë pyetje në lidhje me rrjetet e ofrimit të përmbajtjes ose forma të tjera të mbajtjes në internet, ju lutemi lini një koment më poshtë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map