A duhet të regjistroni një fushë përmes hostit tuaj në internet?

A po mendoni të ndërtoni faqen tuaj të parë? Atëherë ka të ngjarë të keni shikuar paketat e pritjes. Një gjë që do të gjeni me shumë hoste si Bluehost është që ju të merrni një regjistrim falas domain një vjeçar me llogarinë tuaj.


Përveç kësaj, gjithmonë mund të shtoni emra të rinj domain duke i regjistruar ato në hostin tuaj.

Por a është me të vërtetë opsioni më i mirë? Disa thonë po; të tjerët predikojnë kujdes. Më poshtë, ne i hedhim një vështrim të dy palëve të argumentit.

regjistro emrin e domain me host-in e uebit

Hosting vs Regjistrimi i Domainit

Para se të zhyten në të mirat dhe të këqijat, le të shqyrtojmë për një moment ndryshimin midis blerjes së web hosting dhe blerjes së një emri domain.

Ndërsa ju mund t’i merrni të dy në të njëjtën kompani nëse dëshironi, nuk keni pse. Secila është një pjesë e veçantë e të dhënave për faqen tuaj të internetit.

Kur jeni duke blerë një web hosting, po merrni me qira një hapësirë ​​në një server për të ruajtur skedarët e faqes suaj të internetit.

Emri juaj i domain është adresa që njerëzit përdorin për të hyrë në faqen tuaj të internetit. Sidoqoftë, një regjistrues domaini tjetër mund të tregojë gjithmonë adresën tuaj të internetit në serverin ku skedarët tuaj janë të vendosur.

Kjo ju lejon të blini regjistrimin e domain-it tuaj dhe web-in tuaj të pritjes nga kompani të ndryshme dhe prapë t’i bëni të dy të punojnë së bashku.

Arra dhe Bolts Media sugjeron të mendoni për emrin e domain si kartën SIM të telefonit. Mund të fikni kartën SIM me një tjetër, dhe telefoni do të funksionojë me një numër të ndryshëm të telefonit.

Ju mund të merrni SIM dhe telefonin tuaj nga kompania juaj e telefonit, ose mund të merrni një SIM prej tyre dhe të blini një telefon të shkyçur diku tjetër. Emrat e domain dhe web hosting punojnë në të njëjtën mënyrë.

Tani që ne e kuptojmë ndryshimin, le të hidhemi në të mirat dhe të mirat për të përdorur të njëjtin ofrues për emrin e domain-it dhe host-in tuaj.

Pro për regjistrimin e domeneve me hostin tuaj të internetit

Kështu që ju e keni atë regjistrim falas një vjeçar të domenit me paketën tuaj të pritjes? Këtu janë disa arsye pse duhet të shfrytëzoni.

Ajo e bën rregullimin e thjeshtë

E vërteta është, është më e lehtë të regjistrohesh emrin e domain-it me të njëjtën kompani që pret faqen tënde të internetit, kjo është arsyeja pse shumë hostë ofrojnë këtë shërbim.

Për shembull, nuk ka nevojë të ndryshoni serverat e emrave, të cilat mund të jenë të ndërlikuar nëse nuk jeni shumë teknik. Nëse nuk e keni idenë se për çfarë po flas kur them “serverat e emrave”, atëherë do të jetë shumë më e lehtë për ju që të regjistroni domenin tuaj përmes hostit tuaj pa u shqetësuar për fluturimin nëpër mijëra mësime derisa të gjeni një kuptim.

Për shkak se është më e lehtë dhe nuk duhet të presësh që serverat e emrave të ridrejtohen, faqja juaj mund të shkojë më shpejt.

Moreshtë më e volitshme

Po, thjeshtësia është e përshtatshme, por po kështu ka të gjitha të dhënat e faqes suaj të internetit në një vendndodhje. Kur regjistroni emrin tuaj të domain përmes hostit tuaj, ka vetëm një llogari që ju duhet të përdorni dhe një kombinim të përdoruesit-fjalëkalimit për të mbajtur mend që të administroni pjesën e prapme të faqes tuaj.

Nëse keni faqe të shumta dhe vendosni të gjitha të dhënat tuaja në duart e një hosti, e bën edhe më të lehtë menaxhimin e të gjitha. Nuk ka mashtrim të trurit tuaj duke u përpjekur të mbani mend se cila kompani pret në cilën fushë.

Unë padyshim që bëra atë gabim disa vjet më parë. Pasi zbulova regjistruesin, nuk mund të hyja në llogarinë time sepse kisha humbur informacionin e hyrjes dhe detajet që më duheshin për të rikuperuar atë informacion hyrje.

Ishte një situatë e çuditshme dhe e pashë shumë më të lehtë të kisha të gjitha fushat e mia dhe informacionin pritës në një vend.

Mbështetja teknike mund të ndihmojë gjithnjë

Kur e njëjta mbështetje teknike është atje për ju me emrin e domain dhe web hosting tuaj, marrja e ndihmës mund të provojë të jetë më pak e telashe.

Nga ana tjetër, përdorimi i dy kompanive mund të komplikojë gjërat. Nëse po përpiqeni të zgjidhni një problem në mënyrën se si të dy lidhen, mund të ketë shumë mbrapa dhe me radhë, ku një kompani mund të ndihmojë me një aspekt, por ato nuk mund të ndihmojnë me një tjetër.

Të kesh gjithçka në të njëjtin vend do të thotë që kompania juaj pritëse të ketë qasje në të gjitha pjesët e faqes tuaj në mënyrë që ata të mund t’ju ndihmojnë më mirë.

Kundërvajtjet e regjistrimit të domeneve me hostin tuaj të internetit

Asnjëherë nuk kam menduar se do të ketë disavantazhe për t’i mbajtur të gjitha të dhënat tuaja të internetit në një vend. Dua të them, është i përshtatshëm dhe i lehtë. Por, kohët e fundit unë kalova diskutime duke argumentuar se nuk duhet ta bëni këtë. Ja pse:

Shtë më e ashpër për të transferuar fushën tuaj

Le të themi që provoni një kompani pritëse dhe zbuloni se nuk ju pëlqen. Sidoqoftë, ju e doni emrin e domain dhe dëshironi ta mbani atë.

Nëse është regjistruar përmes hostit tuaj, do t’ju duhet t’i nënshtroheni një procesi që kërkon kohë të transferimit të emrit të domain-it tuaj përpara se të dilni nga hosti juaj në internet.

Nëse emri i domain-it është i regjistruar diku tjetër, thjesht duhet ta tregoni atë në një server të ri përmes cilësimeve tuaja DNS.

Nuk është aq e Sigurt

Problemi me besimin e një kompanie me të gjitha skedarët tuaj është se ata kanë kontroll mbi gjithçka. Nëse hosti juaj në internet bëhet i hakuar dhe emri i domain regjistrohet përmes tyre, hakerët mund të transferojnë emrin e domain nga llogaria juaj.

Nëse domeni juaj dhe mbajtja e faqes në internet janë të ndara, ka më pak të ngjarë të keni hackuar të dy në të njëjtën kohë, gjë që shton një shtresë sigurie në faqen tuaj.

Pritësi juaj në internet mund të zotërojë fushën tuaj

Kjo është diçka që kam dëgjuar nja dy herë në hulumtimin tim, por në të vërtetë nuk di nga hostet në internet që e bëjnë këtë. Megjithatë, është mirë të kesh kujdes.

Problemi këtu është se kur blini një paketë të hostimit në internet, disa hostë do të regjistrojnë emrin e domain në emrin e tyre.

Në thelb, paketa juaj përfshin marrjen me qira të hapësirës së serverit dhe emrit të domain, por jo të drejtat e pronësisë ndaj domenit për të bërë me të si ju lutem.

Kjo nuk është diçka për të cilën shqetësohem shumë nëse përdorni një kompani me reputacion. Për shembull, Bluehost thotë, “Në varësi të kushteve të marrëveshjes tuaj të regjistrimit të domain, ju do të mbani pronësinë e domenit tuaj deri në fund të periudhës së regjistrimit të tij.”

Me ta, ju gjithashtu mund të transferoni domenin tuaj larg nga Bluehost ose një personi tjetër.

Vetëm sigurohuni që të kontrolloni termat dhe kushtet e çdo hosti në internet ku po regjistroheni, në mënyrë që të mos merrni pjesë në këtë çështje.

Pra, cilën rrugë duhet të marrë?

Kjo është një pyetje që nuk mund të përgjigjet lehtë. Unë jam akoma një tifoz që i vendos të gjitha informacionet e mia në një vend sepse është më e lehtë për mua, por duhet të peshoni të mirat dhe të këqijat vetë.

A do të thotë thjeshtësi dhe komoditet më shumë për ju sesa siguri?

Më tregoni në pjesën e komenteve çfarë mendoni. A do ta regjistroni emrin tuaj të domain përmes hostit tuaj apo jo?

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map