WordPress.org Dhe WordPress.com: Cili është ndryshimi?

Përmbajtja ime mbështetet nga lexuesit nga njerëz të mrekullueshëm si ju. Që do të thotë se mund të fitoja një komision. Mësoni më shumë këtu!


Logo e tortës me WordPress

Ndërsa WordPress bëhet një nga mënyrat më të njohura për të ndërtuar faqe interneti, shumë njerëz pyesin nëse kanë nevojë për WordPress.org ose WordPress.com. Të dy mund të përmblidhen të jenë thjesht si një platformë për të ndërtuar një faqe në internet, por WordPress.org është versioni falas ndërsa WordPress.com ofron një blog falas me shtesa me një kosto të kushtueshme.

Ky udhëzues kalon nëpër të gjitha aspektet e ndryshme të secilit dhe cilat avantazhe ose disavantazhe i gjejnë njerëzit me të dy shërbimet.

WordPress.org
Përmbledhje

Nëse dëshironi një blog falas në WordPress, me siguri do të përdorni WordPress.org. Ajo ofron mijëra shtesa, dhe ju gjithashtu mund të blini shtesa premium gjithashtu. Nëse ju pëlqen të personalizoni dhe të bëni gjërat vetë, WordPress.org ofron një burim të vlefshëm. Me forma mbështetëse dhe mësime, është e lehtë të modifikoni dizajnin e faqes tuaj të internetit dhe të krijoni më shumë funksionalitete sesa ato që ofrojnë temat tradicionale të WordPress.

WordPress.org ju lejon të instaloni motorin WordPress, t’ju drejtojë përmes postimit dhe vendosjes së kategorive të ndryshme. Ekziston një ton dokumentacioni mbështetës për t’ju ndihmuar të krijoni një sit me mjetet falas të WordPress.org. Ju madje mund të përdorni domainin tuaj dhe të modifikoni PHP-në thelbësore. Nëse doni të shtoni jQuery, ndryshoni temën dhe instaloni shtojca, e gjithë kjo është gjithashtu në dispozicion.

Sidoqoftë, nëse keni nevojë për një host të uebit, nuk do të gjeni një pritje falas me domain-in tuaj përmes WordPress.org. Ju mund të vendosni pritjen më vete përmes një kompanie tjetër dhe të përdorni një emër domain ndërsa instaloni WordPress, por ekzistojnë edhe opsione hosting për WordPress, e cila është aty ku hyn WordPress.com.

Përfitimet e përdorimit të WordPress.org

Përveç që janë të lirë për të instaluar dhe rregulluar, ka një ton avantazhesh të tjera për të punuar me WordPress.org përfshirë:

Kontroll i plotë mbi kodin tuaj dhe menaxhimin e përmbajtjes
Instaloni ndonjë shtojcë, temë ose kod tjetër që dëshironi
Rregulloje përmbajtjen e zemrës sate
Mësoni si të programoni me PHP

Si gjithmonë ka një dobësi për të punuar me anën e lirë të WordPress, këto disavantazhe përfshijnë:

    Më shumë rreziqe të sigurisë
Potencial për të instaluar tema me qëllim të keq, shtojca dhe kod hack
Asnjë mbështetje e personalizuar e klientit nëse gjërat shkojnë keq
Kostot mund të rriten kur nevojitet më shumë gjerësi bande nëse përdorni një host privat
Sajti është më i ngadaltë kur është falas

Siç mund ta shihni, ka disa përfitime të mëdha për të përdorur WordPress.org për të krijuar një uebfaqe të plotë nëse zgjidhni hostimin përmes një ofruesi tjetër. Sidoqoftë, ka disa avantazhe të mëdha për të zgjedhur WordPress.com si ofruesin tuaj të pritjes edhe nëse është vetëm për versionin falas të blogut.

Përmbledhje e WordPress.com

Nëse ju pëlqen ideja e një blogu të thjeshtë falas, siç është Tumblr ose Blogger, WordPress.com gjithashtu ka një version falas që është i pritur përmes faqes së tyre. Domeni juaj do të jetë “blog.wordpress.com” përveç nëse blini një domain, megjithatë. Kjo është një mënyrë e thjeshtë për të mbledhur një blog dhe duke funksionuar nëse jeni plotësisht i ri për Blogging, por mund të mos ofrojë përfitimet më të mira në krahasim me hostet me pagesë dhe emrin e domain tuaj.

WordPress.com gjithashtu ofron mbrojtje ndaj spamit, rezervë automatik, azhurnime automatike, siguri të provuar dhe shtojca dhe shërbime që nuk do t’i gjeni diku tjetër. Sidoqoftë, personalizimi është më i kufizuar në WordPress.com. Për shembull, nuk mund të ngarkoni dhe instaloni vetë temën tuaj siç mundeni me WordPress.org.

Ekziston edhe aspekti i reklamimit. Nëse nuk ju pëlqen të shihni reklama të palëve të treta në faqen tuaj, ju mund t’i hiqni ato vetëm për 30 dollarë në vit. Ju mund të paguani për një paketë të dizajnit me porosi që ju lejon të keni një kontroll mbi hartimin e një teme si ndryshimi i shkronjave ose ndryshimi i disa prej kodit CSS, por kushton edhe 30 dollarë në vit.

Me WordPress.com, gjithçka është a la carte. Kjo do të thotë që ju mund të blini ruajtje shtesë ose madje të pritni videot tuaja, por me një kosto. Ekzistojnë gjithashtu tema premium që mund të blini, të cilat mund të shkojnë deri në 100 dollarë. Sidoqoftë, nëse vendosni ndonjëherë që doni të blini një pritje, nuk do të mund të përdorni temën.

Përfitimet e WordPress.com

Ka disa pozitive në përdorimin e WordPress.com nëse doni të merrni një blog të ngritur shpejt për të filluar shkrimin. Këtu janë disa nga avantazhet:

    Asnjë tarifë për trafik të rritur
Pak ose aspak rreziqe të sigurisë
Nuk është e nevojshme të administroni një server ose të rrëmujë me FTP
Përqendrim i plotë në përmbajtjen tuaj
I shpejtë, i thjeshtë dhe i lirë për tu vendosur

Ekzistojnë gjithashtu disa disavantazhe për të shkuar me këtë opsion. Për një, nuk merrni aq liri sa me WordPress.org. Disa kundër të tjera përfshijnë:

    Zgjedhje e kufizuar e shtojcave, temave dhe cilësimeve falas
Ju nuk fitoni para përmes reklamimit të WordPress në blogun tuaj
Domeni personal është 25 dollarë në vit
Ruajtja shtesë, personalizimi dhe mbajtja e videove është e shtrenjtë

Nëse nuk doni të gjeni një host dhe thjesht doni të merrni një blog, WordPress.com mund të jetë zgjidhja e duhur për ju. Quickshtë e shpejtë të regjistroheni në WordPress.com dhe të filloni të postoni. Ju gjithashtu merrni shumë mbështetje nga WordPress dhe madje mund të zgjidhni probleme me dikë nëse diçka shkon keq. Sidoqoftë, mund të mos jetë ideale nëse doni të fitoni para nga faqja juaj ose të bëni diçka më shumë se një blog.

Cilin për të zgjedhur: WordPress.Org ose WordPress.com?

Vendimi varet vërtet nga nevojat tuaja dhe planet e ardhshme për faqen tuaj. Këto janë disa mënyra të ndryshme për të parë secilën prej tyre.

A doni shumë kontroll?

Atëherë duhet të shkoni me WordPress.org. Ju nuk do të merrni sa më shumë shtojca, tema dhe mundësi të personalizuara nëse zgjidhni WordPress.com. Platforma e hapur e WordPress.org ju lejon të rregulloni kodin, të ngarkoni temat tuaja dhe të shtoni çdo lloj shtojce që dëshironi..

A keni para për strehimin?

Nëse mund të paguani për domenin tuaj dhe pritjen, atëherë duhet të shkoni me WordPress.org. Ndërsa WordPress.com është në thelb falas, do të duhet të paguani më shumë për t’u zgjeruar në të ardhmen. Nëse doni të jepni lirinë tuaj të vërtetë, mund të blini domainin tuaj dhe hostimin, i cili ju lejon të instaloni WordPress përmes WordPress.org dhe të filloni të personalizoni faqen tuaj. Shtë gjithashtu mënyra më e mirë për ta larguar faqen tuaj atje pa pasur një domen që duket i lirë siç është “blog.wordpress.com”. Me më shumë kontroll krijues dhe hostin tuaj, ju mund të zgjeroheni kur të keni nevojë për të ardhmen dhe të vazhdoni të keni kontroll.

Sidoqoftë, nëse nuk keni para për të pritur, mund të filloni me versionin falas të WordPress.com dhe të shihni se ku ju merr blogu. Nëse thjesht doni një vend për të shkruar, shkëmbyer imazhe dhe video, mund të jetë më e lehtë të shkoni edhe me versionin falas. Ndërsa faqja juaj mund të duket prerëse cookie me një temë falas, ju mund të mos dëshironi të personalizoni ose nuk dini si ta ndryshoni CSS. Nëse sapo jeni duke filluar, WordPress.com është një mënyrë e shkëlqyeshme për t’u mësuar me bloget në internet pa asnjë kosto fare.

Sa përpjekje mund të futni?

Faqet e WordPress.com kërkojnë pak ose aspak përpjekje për të gjithë. WordPress do të trajtojë të gjithë sigurinë dhe azhurnimet tuaja, në mënyrë që të azhurnoheni vazhdimisht me shtojcat më të fundit dhe skedarët WP. Ju nuk do të duhet të dini se si të azhurnoni vetë ose të trajtoni sigurinë tuaj në bllokim nëse një shfrytëzim i ri papritmas paraqet një rrezik për faqen tuaj.

Nëse dëshironi të vendosni përpjekje për të kuptuar dhe mësuar WordPress, do të keni mundësi të bëni azhurnime shumë lehtë. Sidoqoftë, do të duhet të kuptoni rreziqet e instalimit të shtojcave, kodit dhe temave që janë me qëllim të keq dhe që paraqesin probleme për ju dhe vizitorët tuaj.

Nëse nuk doni të punoni me një ofrues tjetër të pritjes ose nuk doni të rregulloni CSS dhe të instaloni temat tuaja, WordPress.com është gjithashtu zgjidhja më e mirë. Ju nuk do të duhet të dini se si të krijoni ose ndryshoni temat tuaja, por ju humbni shumë personalizim. Kjo do të thotë që blog-u juaj do të ketë një lloj pamjeje më prerëse cookie-je dhe nuk do të veçohet. Ende është një opsion i mirë nëse gjithçka që ju nevojitet është një platformë për shkrimet dhe imazhet tuaja.

A keni plane të mëdha për të ardhmen?

Nëse doni të shihni që faqja juaj të rritet ose keni plan të fitoni para nga faqja juaj, duhet të shkoni me WordPress.org dhe të përdorni hostin tuaj. Sidoqoftë, WordPress.com ju siguron të gjithë bandën falas që ju nevojitet nëse papritmas arrini në faqen e parë të Reddit me një meme mace. Sidoqoftë, sa do të zgjasë kjo famë varet vetëm nga përmbajtja juaj dhe jo nga përdorshmëria e blogut tuaj sepse nuk do të mund të personalizoni.

Ju nuk do të duhet të mbuloni ndonjë kosto të tepricës pasi që pritësit priren të ngarkojnë kur shkoni edhe me bandwidth në këto raste. Uebfaqja juaj në të vërtetë mund të përputhet me kaq shumë njerëz që përpiqen të lidhen nëse zgjidhni hostin tuaj me WordPress.org dhe nuk do të keni gjerësi të mjaftueshme për të mbështetur.

Një mënyrë e thjeshtë për të zgjedhur

Nëse thjesht doni të shkruani, nuk doni të shqetësoni me CSS dhe nuk kujdeseni për reklamimin në blogun tuaj, duhet të shkoni me WordPress.com. Do t’ju ofrojë një platformë të thjeshtë për të nxjerrë mijëra fjalë, dhe prapëseprapë mund të ndani imazhe dhe video.

Sidoqoftë, nëse dëshironi të krijoni një faqe interneti fitimprurëse që mund ta rregulloni dhe zgjeroni në të ardhmen, duhet të shkoni me WordPress.org. Do të mësoni gjithashtu më shumë rreth zhvillimit të uebit, shtojcave dhe temave, të cilat mund t’ju ndihmojnë të krijoni faqe të tjera në të ardhmen.

Shënim i shpejtë: Mos harroni shumë kompani të tilla si Bluehost mund të kenë mënyra të thjeshta për ju që do të instalojnë me lehtësi WordPress Script tuaj. Shikoni 10 Ndërtuesit e Uebfaqeve të Energjisë Elektrike dhe më shumë, dhe shikoni përmes opsioneve dhe klikoni në lidhje dhe shikoni nëse ato funksionojnë.  

Botuar dhe Krijuar nga Christopher Pontine And Cynthia Adams
Kredia e imazhit: ahockley

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map