Kërkesat e mbajtjes së faqes në internet

Kërkesat e mbajtjes së faqes në internet

Kur jeni duke hulumtuar ndërmarrjet e web hosting ka disa gjëra të rëndësishme që ju duhet të mbani një sy për të. Pricemimi është padyshim një vendimmarrës i rëndësishëm kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një kompanie web hosting por ka veçori më të rëndësishme në të cilat duhet të faktoni. A e dini se cilat karakteristika ju nevojiten vërtet?


kërkesat për mbajtjen e faqeve në internet duhet të kenë

Një nga vendimet më të rëndësishme që do të duhet të merrni kur filloni një faqe në internet është duke zgjedhur një kompani pritëse. Mund të jetë një vendim i vështirë për tu marrë. Ka shumë kompani që ofrojnë shërbime pritëse dhe secila reklamon se janë më të mirat. Ata secili premton hapësirë ​​të pakufizuar, gjerësi të pakufizuar, 0% joproduktive, lehtësi përdorimi dhe mbështetje teknike 24/7.

Si në botë duhet të dini se cili të besojë? Si mund të keni kuptim për të gjithë teknikët teknik të xhumos në gjithë atë reklamë?

Dhjetë duhet të kenë karakteristika Kompanitë Web Hosting duhet t’ju ofrojnë

Le të hedhim një vështrim në atë që ju nevojitet me të vërtetë nga një host në internet. Sapo ta dini se, zgjedhja e kompanisë më të mirë të mbajtjes së faqes në internet që i përshtatet nevojave tuaja do të jetë një fllad.

Paneli i Kontrollit cPanel

Një nga karakteristikat më të rëndësishme për të vlerësuar është Paneli i kontrollit. Do të kontrolloni faqet e internetit tuaj nga këtu. Ka disa gjëra që ju duhet të jeni në gjendje të bëni vetë, si vendosja e një llogarie email, instalimi i WordPress, rezervimi i faqeve tuaja, dhe më shumë. Për t’i bërë këto me lehtësi, edhe nëse nuk keni një kockë teknike në trupin tuaj, ju duhet një panel i kontrollit i lehtë për t’u kuptuar dhe i lehtë për t’u përdorur. Një nga më të mirët është cPanel.

Veryshtë shumë e lehtë për t’u përdorur cPanel. Duke qenë në gjendje të trajtoni pjesën më të madhe të mirëmbajtjes së faqes suaj të internetit duhet në vend që të prisni mbështetje teknike do t’ju kursejë kohë dhe do t’ju lejojë të përqendroheni në rritjen e faqes tuaj. Mendoni për të. Me të vërtetë dëshironi të prisni 24 orë për të krijuar një llogari të re me email, kur mund ta vendosni vetë në më pak se 5 minuta?
Kompania juaj e web hosting duhet të sigurojë një panel kontrolli të thjeshtë dhe të lehtë për t’u përdorur, si cPanel. Kjo lejon të gjithë mirëmbajtjen rutinë që ju duhet të kryeni në internet me shpejtësi dhe efikasitet.

1-Klikoni në Instalimin e Shkrimeve

Një kompani e mirë pritëse do të ofrojë një 1 klikoni instalues ​​automatik për shumë programe të njohura. Disa platforma në internet si WordPress, Joomla dhe Drupal mund të jenë të ndërlikuara për tu instaluar, veçanërisht për fillestarët. Për shembull, për të instaluar WordPress, duhet të instaloni softuerin e blogut, pastaj të krijoni një bazë të dhënash, pastaj të lidhni bazën e të dhënave me softuerin e blogut, etj..

Me një program si Fantastico nuk keni pse t’i bëni të gjitha këto. Ju thjesht hapni Fantastico, përgjigjuni disa pyetjeve të shkurtra dhe klikoni instaluar. Pas disa minutash WordPress është instaluar në faqen tuaj te internetit dhe është gati që ju të filloni ta përdorni.
Para se të regjistroheni me një kompani pritëse, kontrolloni për të parë nëse ata ofrojnë Fantastico, Softaculous, ose ndonjë lloj tjetër të instaluesit 1 klikues. Nëse nuk e bëjnë këtë, unë do të rekomandoja me forcë të gjente një kompani tjetër pritëse.

24/7 Ndihma për klientin

Nuk ka rëndësi kush jeni apo sa dini, në një moment në kohë të gjithë do të kenë nevojë për mbështetje teknike. Ndërsa ndërtoni dhe operoni faqet e internetit, do të lindin pyetje që duhet të përgjigjen menjëherë. Kur të vijnë këto situata, duhet të keni mbështetje teknike në dispozicion 24 orë në ditë 7 ditë në javë.

Kompanitë e mira të mbajtjes në internet do të kenë mënyra të shumta për të marrë mbështetje. Ata zakonisht do të ofrojnë një numër falas, mbështetje emaili, një sistem biletash dhe bisedë live. Shumë kompani kanë një bazë të dhënash të njohurive që mund të kërkoni për të parë nëse ekziston një udhëzues se si të zgjidhni problemin tuaj.

Opsionet e kopjimit të të dhënave

Duhet vetëm një kohë që faqja juaj e internetit të rrëzohet pa u mbështetur për të hapur sytë tuaj se si mbështetje e rëndësishme për faqen tuaj të internetit është. Një haker mund të marrë vite pune. Rikthimi i të dhënave tuaja nuk është opsionale, është një domosdoshmëri.
Shumica e kompanive të mbajtura në internet ofrojnë një formë të rezervës. Disa, si Bluehost, madje ofrojnë kopje rezervë të përditshme falas. Kontrolloni për të parë nëse kompania pritëse drejton rregullisht një kopje rezervë të faqeve tuaja. Kjo do t’ju lejojë t’ju riktheni sitin nëse ndodh e paimagjinueshme.

Sigurohuni që mund të bëni kopje rezervë të faqes tuaj lehtësisht përmes panelit të kontrollit. Kontrolloni gjithashtu që të siguroheni që kopjet rezervë mund të restaurohen lehtë vetë, pa pasur nevojë të prisni që stafi mbështetës ta bëjë atë për ju.

Adresat e postës elektronike

Kur hapni një biznes në internet, ka shumë të ngjarë dëshironi të keni një adresë emaili të lidhur me faqen tuaj si [Email mbrojtur] Ju duhet të zbuloni nëse kompania pritëse ju lejon ta bëni këtë.

Gjeni nëse ekziston një kufi në numrin e llogarive të postës elektronike të lejuar nga kompania pritëse. Një veçori tjetër e rëndësishme është sasia e hapësirës së caktuar për email. Disa ndërmarrje do të ofrojnë një sasi të vogël të hapësirës pa pagesë dhe më pas do të përpiqen t’ju shesin më shumë hapësirë ​​kur ju nevojitet. Nëse mendoni se do t’ju duhet shumë hapësirë ​​e-mail, kërkoni atë kur të vendosni se cili host do të zgjedhë.
Ka disa gjëra të tjera për tu marrë parasysh. Ju mund të dëshironi të vendosni një përgjigje automatike ose të dërgoni postë elektronike në një llogari tjetër. Shtë një ide e mirë për të zbuluar nëse kompania pritëse ju lejon ta bëni këtë.

Qasja në FTP

Në mënyrë që faqja juaj e internetit të shihet në Internet, ju duhet ta bëni merrni skedarët dhe të dhënat tuaja të ngarkuara në kompaninë tuaj pritëse. Ju mund të përdorni veçorinë e ngarkimit të gjetur në panelin e kontrollit të kompanive pritëse, por zakonisht është shumë kohë, pasi duhet të ngarkoni një skedar në të njëjtën kohë. Një mënyrë shumë më e mirë për të ngarkuar skedarët është të përdorni FTP.

Përdorimi i një llogarie FTP është ndoshta metoda më e përdorur. Kjo ju lejon të transferoni lehtë skedarët midis kompjuterit tuaj dhe hostit tuaj. Kjo ju lejon të hartoni uebfaqen në kompjuterin tuaj dhe më pas ta ngarkoni atë një herë tek hosti juaj në internet.
Kontrolloni për të parë nëse kompania juaj e hostimit në internet ka qasje në FTP. Ju mund të mos mendoni se keni nevojë tani, por në një moment në të ardhmen e afërt mos pasja e FTP do t’ju shkaktojë probleme. Shtë shumë më mirë të siguroheni që kompania juaj e re e pritjes ju lejon të ngarkoni duke përdorur FTP.

Politika e rimbursimit

Kontrolloni garanci për kthimin e parave ofron kompania pritëse. Sigurohuni që e kuptoni qartë kur përfundon periudha e provës. Gjeni se çfarë ndodh nëse anuloni brenda periudhës së provës. A do të merrni një rimbursim të plotë ose ka një tarifë anullimi?

Gjeni se çfarë ndodh pasi mbaron periudha e provës. A ofron hosti një kthim prorated ose a paguan një tarifë anullimi? Mundohuni të gjeni një kompani pritëse që ofron një garanci të kthimit të parave 100% gjatë periudhës së provës pa tarifë anulimi. Nëse mund të gjeni një kompani që ofron një rimbursim të vlerësuar me pro pas periudhës së provës që është një shpërblim i madh.

Domainet e shumëfishta

Këto ditë shumë njerëz zotërojnë më shumë se një domen. Edhe nëse nuk keni tashmë domene të shumta, me siguri do të bëni në të ardhmen. Para se të regjistroheni për pritjen, kontrolloni për t’u siguruar që mund të strehoni më shumë se një domen. Shumë kompani lejojnë fusha të pakufizuara. Disa kompani, veçanërisht ato më të vogla dhe më të lira, do të kufizojnë numrin e fushave.

Regjistrohu për një kompani që lejon fusha të pakufizuara. Bërja e kësaj tani do të shmangë që të ndryshoni kompanitë pritëse më vonë.

Opsione të azhurnimit të serverit

Pavarësisht se çfarë thotë reklamimi për të patur hapësirë ​​dhe gjerësi të pakufizuar për faqet e internetit tuaj, mos e besoni. Me pritjen e përbashkët, ju po ndani gjerësinë e bandës me faqet e tjera. Nëse ndonjë prej këtyre faqeve të internetit fillon të marrë shumë trafik, ata do të marrin më shumë bandwidth. Rezultati është që ju do të keni më pak gjerësi bande dhe kjo mund të ndikojë negativisht në faqen tuaj.

Pritja e përbashkët është mjaft e mirë dhe ju mund të ndërtoni një faqe të madhe në internet dhe të merrni një sasi të mirë të trafikut pa asnjë problem. Megjithatë, kur juaji faqja e internetit rritet shumë e madhe për pritjen e përbashkët që do t’ju duhet të azhurnoni në një server të dedikuar ose një VPS. Këto përmirësime ofrojnë më shumë memorie, ruajtje dhe fuqi. Para se të zgjidhni një host të uebit, kontrolloni për të parë nëse ato ofrojnë azhurnime. Nëse ata nuk kanë serverë të dedikuar, vazhdoni të bëni pazar dhe gjeni një kompani tjetër që e bën këtë kur të vijë koha do të jetë e lehtë për tu azhurnuar.

Garancia e serverit në kohë

Kjo është ajo që shumë njerëz e anashkalojnë. Nëse faqja juaj është poshtë, askush nuk mund ta shohë atë. Kur një person e gjen faqen tuaj duke përdorur një motor kërkimi si Google, por ata nuk mund të hyjnë në faqen tuaj, ata largohen dhe shkojnë në një sit tjetër.

Sot standardi për uptime është 99.9%. Gjeni një kompani që ofron këtë garanci.

përfundim

Kur të filloni blerjet për mbajtjen në internet, mbani në mend këto 10 karakteristika. Vendosja e një kohe pak në blerje për hostin në internet që i përshtatet më së miri nevojave tuaja tani do t’ju kursejë kohë dhe zhgënjim më vonë në rrugë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map